Jak můžeme vybírat příspěvky?

Dobrý den,
můj dotaz se týká toho, jakou formou může náš spolek vybírat příspěvky na chod spolku, jehož hlavní činností je mimoškolní příprava pro děti předškolního věku. Docházka dětí je pravidelná a z vybraných příspěvku se platí běžný chod spolku. (nájem prostoru, lektoři, nákup potřeb). Někteří rodiče, ale nechtějí být členy spolku, takže nevíme jak přesně vybírat od rodičů finance. Někteří rodiče by si to chtěli nechat proplácet firmou, odečítat z daní, vypsat z naší strany fakturu, atd. Jaké jsou prosím naše možnosti? Děkuji za odpověď.

— Petr Hájek, Dětský klub Vonoklasy z.s.

Odpověď:

Dobrý den,
s tímto dotazem doporučujeme se obrátit na účetní společnost, která bude mít možnost rozebrat celou situaci do podrobností a upozornit na širší souvislosti.
Ve vztahu k uvedené situaci lze obecně říci, že rodiče, kteří se nechtějí stát členy spolku, k tomu nelze nutit, bylo by to v rozporu se zákonem – viz. ust. § 215 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů. Pokud tedy účast dítěte na programu připravovaném spolkem nechcete podmínit členstvím ve spolku (jinak řečeno – stojíte o to, aby se programu účastnili i děti, jejichž rodiče nejsou členy spolku), nejspíš Vám nezbyde než vytvořit 2 režimy účasti dětí na programu spolku, kdy jeden režim bude takový, že rodiče, kteří se stanou členy spolku, zaplatí členský příspěvek a účast jejich dítěte na programu spolku pak již nebude zpoplatněna, a zároveň druhý režim kdy bude zpoplatněna účast dítěte na programu spolku, ale rodič nebude platit členský příspěvek a nestane se členem spolku.
Z jedné činnosti spolku mu tak poplynou dva zcela odlišné příjmy, o nichž bude nutno také rozdílně účtovat, proto doporučujeme konzultovat věc podrobně s účetním.
Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 8. 9. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz