Jde vymazat ze zápisu soudu zakládajícího člena spolku?

Náš spolek jsme zakládali s určitou skupinou lidí. Jedna z osob, která byla přítomna a aktivně se účastnila debaty, nakonec neuhradila členský poplatek a po nějakém čase žádala, aby nebyla uvedena na seznamu zakládajících osob. To však již byl spolek u soudu zapsán se jmény všech zakládajících členů. Ta osoba tedy žádala, aby byla z toho seznamu u soudu vymazána. Moje otázka tedy zní, zda to je možné. Nikomu z ostatních členů by to nevadilo, jde o to, zda je to právně a technicky možné vymazat tohoto člověka ze seznamu zakládajících členů. Ona se vlastně nikdy členem spolku nestala, protože neuhradila členský poplatek. Děkujeme za odpověď.

— Tomáš Kašpar, WAIDI z.s.

Odpověď:

Dobrý den, 

podle mých zkušeností, pokud je zakládající člen zapsaný v listině založené ve Sbírce listin (a já předpokládám, že o to jde, protože jinak by prostě jen změnili zápis v rejstříku), pak se s tím nedá nic dělat. Listiny uložené do Sbírky listin se nevymazávají ani nenahrazují, jen se případně založí nová verze původní listiny, ale k nahlédnutí vždycky zůstanou obě. Zakládajícího člena, který nezaplatil členský příspěvek tedy "vymazat" nejde. Mohli by to udělat jedině "aktualizací" seznamu zakládajících členů k určitému datu s odůvodněním, že ne všichni přítomní se nakonec stali členy. 

Otázka vzniku/nevzniku členství je tu ale možná zajímavější než se na první pohled zdá. Pokud šlo o založení spolku ustavující schůzí, pak bychom rozborem situace možná došli k závěru, že dotyčný se členem spolku stal - protože byl přítomen na ustavující schůzi a splnil všechny další zákonné podmínky. V tom případě by listina ve Sbírce listin nepotřebovala měnit a ani by vlastně nemohla být změněna, protože ve skutečnosti byl i tento dotyčný zakládajícím členem. 

Další otázka by pak byla zda nezaplacením členského příspěvku jeho členství později zaniklo nebo ne a on je/není členem spolku dosud... Ale to bychom museli znát stanovy spolku. 

AK Mgr. Alena Hájková

 

Poslední revize: 3. 10. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz