Ukončení členství ve spolku u člena představenstva (volený orgán spolku)

Vážení,

v případě, kdy se rozhodnu zrušit své členství ve spolku (dle stanov podám odhlášku ze spolku), ale zároveň jsem členem voleného statutárního orgánu spolku, zaniká mé členství ve spolku dnem, kdy podám odhlášku, či může mé členství ve spolku zaniknout dle § 160 zákona č. 89/2012 až po uplynutí 2 měsíců poté, co odstoupím z funkce člena voleného orgánu? Respektive, je možné obejít § 160 zákona pouhým ukončením členství ve spolku? Děkuji za odpověď.

S pozdravem a přáním hezkého dne

— Michal Novák

Odpověď:

Dobrý den,

v tomto případě nastanou obě okolnosti – zánik členství ve spolku a zánik funkce, odděleně. K zániku členství ve spolku dojde dnem doručení „odhlášky“ ze spolku. K zániku funkce člena statutárního orgánu dojde v souladu s § 160 občanského zákoníku, uplynutím dvou měsíců od doručení odstoupení - „odstoupí-li člen voleného orgánu ze své funkce prohlášením došlým právnické osobě, zaniká funkce uplynutím dvou měsíců od dojití prohlášení.“ K tomuto více zde: http://poradna.crdm.cz/statutarni-organ-spolku-zmena-statutarniho-organu/odstoupeni-z-funkce-1307. Pro úplnost uvádíme, pokud může být členem statutárního orgánu jen člen spolku, pak zánikem členství ve spolku zanikne i funkce ve statutárním orgánu (ve výše uvedené lhůtě), protože dotyčný člen orgánu pozbude způsobilosti k výkonu funkce. V tomto případě by pak nebylo nutné dávat zvlášť odstoupení z funkce a bude stačit vystoupení ze spolku.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 19. 7. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Témata poradny