Automatické členství ve spolku

Dobrý den,
je možné ve stanovách spolku, konkrétně SRPŠ, určit, že členství automaticky vznika rodičům a zákonným zástupcům tím, že jejich děti chodí do dané školy? Bez předchozího souhlasu mi takový předpoklad vzniku členství nepřijde v souladu s legislativou, § 233, odst. 2 NOZ.
Děkuji za odpověď, K. Nováček

— Karel Nováček

Odpověď:

Dobrý den,
sdružování osob ve spolcích je ze své podstaty dobrovolné a nucené členství by bylo výrazným zásahem do subjektivních práv dotčených osob. Nucené členství zapovídá i občanský zákoník, který v § 215 říká, že „nikdo nesmí být nucen k účasti ve spolku a nikomu nesmí být bráněno vystoupit z něho“. Tento postup je tedy rozhodně v rozporu se zákonem a stanovy spolku je třeba v tomto ohledu revidovat, jsou v této části neplatné.
AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 5. 2. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz