Práva členů právnické osoby vůči jiné právnické osobě po přijetí za člena

Dobrý den,
Z regionální skupiny spolku jsme se stali samostatnou právnickou osobou. Protože chceme neustále pracovat pro původní společenstvo, přihlásili jsme se jako právnická osoba. Nyní nám bylo řečeno, že jako právnická osoba nemůžeme nikdo žádat o funkci v předsednictví, protože už nejsme členy Kovářského společenstva, ale externí právnické osoby. Osobně si myslím, že členové našeho spolku Kováři Olomouckého Kraje mají co se týče volení do funkcí stejná práva i povinnosti, jako členové společenstva kovářů? V jakém vztahu jsou tedy naši členové KOK vůči Kovářskému společenstvu a naopak? Upravuje tyto vztahy nějaký zákon? Děkuji za odpověď.

— Jiří Baťa, Spolek Kováři Olomouckého kraje

Odpověď:

Dobrý den,

pokud je členem Kovářského společenstva KOK jako právnická osoba, tak platí, že jednotliví členové KOK nejsou jako fyzické osoby samostatně členy společenstva. Proto nemohou býti ani voleni do orgánů společenstva. Pokud by se jednotlivý člen KOK stal jako fyzická osoba i členem společenstva, budou se pak na něj vztahovat pravidla jako na ostatní členy společenstva.

V úvahu však připadá možnost, že se členem orgánu společenstva stane zástupce KOK, který Váš spolek při jednání orgánů společenstva zastupuje (předpokládám, že na jednání nejvyššího orgánu jsou přítomní všichni členové, tedy i zástupci členů, kteří jsou právnickými osobami – tj. buď člen statutárního orgánu člena nebo jiný určený zástupce právnické osoby) nebo se členem orgánu stane přímo KOK (pokud může být členem orgánu zvolena právnická osoba…). Tímto způsobem by se některý z členů KOK mohl stát členem orgánu společenstva.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 18. 6. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz