daň z prodaných knih (5000 Kč/rok)

Dobrý den!
náš spolek v loňském roce prodal nějaké knihy (kde je uveden jako vydavatel, i když poskytl jen ISBN a vydání knih nefinancoval - prakticky je tedy dostal darem) a tržba představuje necelých 5400 Kč (byly vydány daňové doklady) při výdajích (na dopravu a poštovné) asi 1500 Kč. Zbylý "zisk" do konce roku nebyl utracen a peníze jsou na transparentním účtu (budou použity v souladu se zaměřením spolku, až jich bude více). Jak to vyřešit v daňovém přiznání? Je nějaká výše "zisku", do které se daň neplatí? (podobně jako u fyzických osob) Děkuji
V. Procházka

— Václav Procházka, private

Odpověď:

Dobrý den,
pokud bude zisk využit v souvislosti s financováním hlavní činnosti, je možné využít tzv. "daňovou úsporu" podle § 34 Zákona o daních z příjmů - tj. je možné snížit daňový základ až o 300 tis. Kč. O ušetřené dani, která by byla zaplacena bez využití daňové úspory se neúčtuje, ale v následujícím účetním období se její výše eviduje u nějakého nákladu hlavní činnosti spolku, na který byla "využita" (tento náklad nesmí být hrazen z jiných cizích zdrojů - dary atd.), obdobně jako evidenční povinnost při využití osvobozených darů.

Ing. Marie Konečná
ekonomka ČRDM

Poslední revize: 30. 4. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Témata poradny