DPH při nákupu služeb ze zahraničí

Dobrý deň,
mal by som jednu otázku týkajúce sa študentského spolku. - mikro účtovná jednotka (Spolok je registrované v Česku a sa riadi podľa Českých pravidiel)
Hlavnou činnosťou spolku je podpora a organizácia kultúrnych a vzdelávacích akcií/projektov a je verejne prospešným poplatníkom.
Moja otázka by sa týkala platenie vystupovaní pozvaných hudobných kapiel a prednášajúcich osôb z iných EU krajín (napr. Slovensko).- hlavná činnosť spolku
Podľa zákona o DPH § 61 písm. e) poskytovanie hore uvedených kultúrnych služieb sú oslobodené od dane bez nároku na odpočet dane. Je môj výklad spomínaného zákona správny? A keď áno, tak potom vystuponie sa nezdaňuje ani tu v Česku ani v krajine (EU) príslušných osôb?
Za Vaše odpovede vopred ďakujem!

— Adam O.

Odpověď:

Dobrý den,
místo plnění je podle § 10b v místě poskytnutí služby, tedy pokud se akce konají v ČR, tak se jedná o českou republiku. Pokud jste zaregistrovaný jako plátce DPH, domnívám se, že by mělo být vyměřeno a uhrazeno DPH. Na odpočet nebudete mít nárok, protože se jedná o plnění bez nároku na odpočet. Pokud plátce DPH nejste, stáváte se osobou identifikovanou k dani a jste povinni v konkrétním měsíci podat daňové přiznání k DPH a odvést daň.

Ing. Marie Konečná
ekonomka ČRDM

Poslední revize: 5. 6. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz