Spolek a veřejná sbírka

Dobrý den mám 2 dotazy. Založili jsme spolek jako rodiče pro našeho syna v půlce roku 2020. Na transparentní účet chodily příspěvky a dary. Některé na základě darovací smlouvy. Na FÚ nám sdělili že se nepodává DP ani se nic nedání? Ale odpověď od úřednice po tlf byla hodně nejistá. Tak se ptám raději zde. A druhy dotaz. Pro náhle ochrnutého syna jsme dostali darem hodně zboží, které nyní dorazíme v aukcích. Na rehabilitace, hygienu atd?účet zřízen nově během dubna opět na zs ale není transparentní. Tam asi Do za rok 2021 bude a jak je to prosím z daní? Děkuji Moravcová

— Kateřina Moravcová

Odpověď:

Dobrý den,

dary je možné považovat u spolků za osvobozené - pokud slouží na hlavní činnost spolku. Ohledně dražby v aukcích - tam to bude účtované jako příjem, který by dani podléhal. Nicméně dají se proti tomu dát náklady a záleží na výsledku hospodaření celého spolku..

Obecně platí, že povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmu se vztahuje na spolky, které mají příjmy/výnosy, jež jsou předmětem daně. Předmětem daně jsou vždy příjmy z nájmu, reklamy a zisková hlavní činnost.

Pokud tedy nebude hlavní činnost spolku zisková, daňové přiznání byste podávat nemuseli. 

Pokud vám zisk vychází, pak se na vás povinnost podat daňové přiznání vztahuje, nicméně je možné využít § 20 odst. 7 o úspoře na dani do výše 300 tis. Kč základu daně a vypočtenou daň místo placení využít v následujícím období v rámci hlavní činnosti.

Ing. Marie Konečná

Ekonomka ČRDM

 

Poslední revize: 14. 5. 2021

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz