Základní kapitál do spolku

Dobrý den,
chceme založit spolek, ale nevíme si moc rady ohledně "peněz" a toku peněz. Moje první otázka je, jestli může být do spolku při založení vložený nějaký základní kapitál, nebo proste finanční prostředky, které by sloužili pro začátek k nějakému provozu atp. Jak pak s prostředky musíme nakládat? Musíme je "utratit" do konce roku ? Nebo je na to nějaký stanovený čas?
Dále bych se chtěla zeptat, když spolek dostane dar, třeba v listopadu, má na to rok ho utratit?Nebo do konce roku, či průběžně? Jaká je přísnost nebo benevolentnost v utrácení prostředků spolku.
Děkuji

— Alice Němečková

Odpověď:

Dobrý den,
k první části vašeho dotazu – vznik kapitálu spolku - spolek může pro zahájení své činnosti přijmout prostředky z různých zdrojů: po jeho založení mu může být poskytnuta půjčka (kterou časem vrátí), přijme prostředky z přidělené dotace, přijme členské příspěvky od členů. Hospodaření spolku s prostředky, které si na svou činnost zajistí, není nijak časově limitováno.
Obecně platné časové omezení pro využití finančního daru, který spolek dostal, neexistuje. Důvodem pro využití daru v určitém časovém úseku od jeho obdržení mohou být podmínky stanovené daňovými předpisy. Doporučujeme konzultovat podrobnosti této záležitosti s účetní.
Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 5. 2. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz