Lze omezit dobou členství kandidáty pro volbu orgánů spolku

Dobrý den,
mohu ve Stanovách spolku omezit kandidáty pro volbu do orgánů spolku dobou minimálního členství?
Např. minimální doba členství ve Spolku 3 roky před volbou kandidáta do vedení Spolku?
Děkuji za odpověď

— Petr Voldán

Odpověď:

Dobrý den, 

je nutné, aby stanovy či jiný interní dokument upravoval takovou problematiku. Pokud tomu tak je, tak to je možné a lze obdobně vycházet z § 252 z. 89/2012 Sb., občanský zákoník.

Spolek je oprávněn nabízet členům různé kategorie členství, popřípadě si stanovit podmínky pro kandidáty či delegáty do členské schůze.

Mgr. Jakub Sotl
Právník

Poslední revize: 5. 1. 2021

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz