Zisková hlavní činnost

Dobrý den,
ve všech odpovědích na povinnost podat daňové přiznání odpovídáte mimo jiné formulací - "pokud je zisková hlavní činnost". Co to znamená?
Např.: mám spolek, kde jsou příjmy:
členské příspěvky (684), dary (682), dotace (691) - vše účtuji do výnosů na účty v závorkách. Celková výše výnosů je Kč 200tis.
Dále mám náklady na provoz spolku související s hlavní činností - mzdové náklady, reklama, školení, pronájem prostor, odpisy majetku - v celkové výši Kč 180tis.
"ZISK" tedy vychází Kč 20tis. Ale je toto ta zisková hlavní činnost, kdy musím podat daňové přiznání?
Nebo mohu tento zisk přeúčtovat do fondu (účet 911) a použít ho v dalším roce k úhradě nákladů spolku a pak je tedy výsledek hospodaření hlavní činnosti Kč 0,00 a daňové přiznání podávat nemusím?
Je to tak? Rozumím tomu správně?
Moc děkuji za odpověď, hezký den

— Kamila Vidán Hliníková

Odpověď:

Dobrý den,

záleží na tom, jakou hlavní činnost vykonáváte - zda lze zařadit do kategorie veřejně prospěšného poplatníka dle novely zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů účinné od 1. 1. 2014 - pro veřejně prospěšného poplatníka obsahuje zvláštní ustanovení o předmětu daně (§18a)
Předmětem daně nejsou
- příjmy z nepodnikatelské činnosti za podmínky, že výdaje (náklady) vynaložené podle tohoto zákona v souvislosti s prováděným této činnosti jsou vyšší
- dotace, příspěvky, podpora nebo jiná obdobná plnění z veřejných rozpočtů

Předmětem daně jsou vždy příjmy
- z reklam
- z členského příspěvku
- v podobě úroků
- z nájemného
Osvobozené od daně (§19)
- členské příspěvky podle stanov přijatých spolkem
Osvobozené od daně (§19b)
- Od daně z příjmů právnických osob se osvobozuje bezúplatný příjem (dary) poplatníka,
který je veřejně prospěšným poplatníkem. Poplatník toto osvobození nemusí uplatnit.
Rozhodnutí není možné zpětně měnit.

Pokud toto splňujete, nebude vaše činnost v zisku a neměla by se na vás vztahovat ani povinnost podat daňové přiznání.

Ohledně účtování - účetní výsledek hospodaření je jiný než základ daně, který vypočítáte pro podání daňového přiznání. Účetní výsledek hospodaření je možné přeúčtovat do vlastního jmení a v dalších letech využít na úhradů nákladů spolku.

Mohu případně doporučit knihu Nevýdělečné organizace v praxi od V. Dorbrozemského a J. Stejskala, kde popisuje postupy účtování i podrobně rozebírá daňové přiznání.

Ing. Marie Konečná

Ekonomka

 

 

Poslední revize: 11. 10. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz