Potravinářský průkaz 2023 - stále nutnost?

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, jak je to letos s povinností táborového kuchaře mít potravinářský průkaz? Jedné naší kuchařce ho lékař odmítl vydat, že se to stejně bude rušit a není to potřeba. Ve zprávách jsem našla pouze informace z března 2023 o tom, že se to mělo rušit, ale žádné definitivní stanovisko. Jen dodávám, že nejsme zotavovací akce a kontrola z hygienické stanice k nám nikdy nechodí.
Děkuji za odpověď.

— Terezie Fornadlová, Junák - český skaut, z. s.

Odpověď:

Dobrý den,

novela zákona o ochraně veřejného zdraví byla nedávno schválena. Nabývá účinnosti patnáctým dnem po jeho vyhlášení (zveřejnění ve Sbírce zákonů). Zveřejněná byla 16. 6. 2023, takže účinnosti nabývá od 1. 7. 2023. 

Táborový kuchař od 1. 7. 2023 nemusí mít zdravotní průkaz, ale stále musí mít znalosti nutné k ochraně veřejného zdraví. Přijde-li na tábor kontrola, může znalosti prověřit.

Je proto dobré si nastudovat vyhlášku Ministerstva zdravotnictví č. 137/2004 Sb. o hygienických požadavcích na stravovací služby a o zásadách osobní a provozní hygieny při činnostech epidemiologicky závažných. Požadavky na provoz polní kuchyně nebudou, samozřejmě, shodné s velkou vývařovnou. Z praxe se krom zjevné čistoty kontroluje uskladnění potravin, teplota chlazení, popřípadě mražení, hygiena personálu kuchyně, zamezení přístupu nekompetentních osob, tzv. křížení provozů, potravin a pokrmů.

Citace Aleš Sedláček: "Domníváme se, že průkaz byl skutečně zbytečný. Při jeho vystavování nedocházelo k prověřování znalostí o provozu zařízení a jednalo se v podstatě o formalitu". 

Eva Beránková

Poslední revize: 22. 6. 2023

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz