Zákaz mobilních telefonů a tabletů na letním táboře

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda se jako spolek máme obávat nějakého postihu (např. ze školské inspekce), když na táboře zakazujeme mobily a tablety? Situace je v posledních letech totiž vážná a nehodláme dále přihlížet celkovému zaostávání dětí. V loňském roce jsme zákaz aplikovali prvně - šlo o 11. ročník letního tábora - nejprve musím vyzdvihnout velmi kladné reakce rodičů (ti, kteří s tímto nesouhlasili, nám na tábor děti neposlali, ale získali jsme díky tomu nové, tudíž úbytek oproti předchozím rokům žádný), za další je nádhera sledovat děti, jak najednou více komunikují s ostatními, hrají deskové hry, běhají a hrají si venku - navazují silnější kamarádské vztahy, nemají tím pádem mezi sebou rozdíly, jelikož byly děti, které od rodičů mobil buď ještě vůbec neměly nebo na tábor nedostaly, a tím pádem docházelo k problémům. A v neposlední řadě odpadlo každodenní volání rodičů svým dětem a naopak - děti nahlásily nejprve problém mamince a maminka pak zavolala vedoucímu. :))
Pokud existuje nějaký paragraf nebo nařízení - budu moc ráda, když mi jej sdělíte. Pevně doufám, že zvítězí zdravý rozum a máme právo si na těch 14 dní v roce stanovit vlastní pravidla. ;) Samozřejmě respektujeme, že je někteří nechtějí akceptovat.
Moc děkuji za odpověď!
Čermáková Lucie, předseda spolku

— Lucie Čermáková, Velká letní jízda, z.s.

Odpověď:

Dobrý den, 

školská inspekce nemá žádnou pravomoc kontrolovat zotavovací akce. 

Co se týká zákazu telefonů. Je nutné si uvědomit, že telefony jsou ve vlastnictví dětí, popřípadě rodičů, jejich případné zabavení by mohlo vést k podání trestního oznámení na odcizení věci.

Určitě máte právo v přihlášce na tábor zakázat telefony. 

Tuto problematiku bych doporučil řešit osobnějším způsobem. Otevřít toto téma s rodiči i s dětmi, sdílet důvody zákazu a vést k pochopení.

Pochopitelně neexistuje žádné nařízení ani vyšší právní norma, která by zakazovala telefony na zotavovacích akcích.

Mgr. Jakub Sotl
Právní poradce

Poslední revize: 30. 1. 2020

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz