Povinné datové schránky pro spolky platí od 1. 1. 2023. Platí taky pro pobočné spolky, když mají IČ?

Z historických důvodů a dle stanov Asociace klubů TRIANGL máme pobočné spolky až na jeden všechny s vlastním IČ. Podle stanov pobočné spolky neručí za hospodaření spolku a polek neručí za hospodaření pobočných spolků. Povinné datové schránky pro spolky platí od 1. 1. 2023. Platí taky pro pobočné spolky, když mají IČ a budou jim automaticky zřízeny? Zhruba polovina našich pobočných spolků je stále neaktivními spolky. Zčásti díky chybě MV ČR při překlopení databáze v roce 2014, kam se dostaly i spolky zrušené již ve 2011, o čemž bylo MV ČR informováno a tyto spolky neplatí příspěvky a nevyvíjejí činnost, zčásti díky liknavosti stávajících členů, kteří existují, členské příspěvky platí, ale jako neaktivní pobočný spolek nemají zapsány orgány a statutárního zástupce. Komu by pak byly doručeny přístupové údaje k nově zřízené datové schránce neaktivního pobočného spolku?

— Radovan Burkovič, Asociace klubů TRIANGL

Odpověď:

Povinnost tedy i automatické zřízení datových schránek se týká i pobočných spolků. K tomu více zde: https://www.adam.cz/informace-k-chystanym-zmenam-v-oblasti-datovych-schranek/ nebo http://poradna.crdm.cz/spolek/povinne-datove-schranky-pro-spolky-od-1-1-2023-3156. Ověřit si aktuální stav datové schránky pro jednotlivá IČ můžete zde: https://www.mojedatovaschranka.cz/sds/search.

Přihlašovací údaje byly zaslány na zapsaná sídla jednotlivých pobočných spolků. Více informací k datovým schránkách a možnostem přihlášení najdete zde: https://info.mojedatovaschranka.cz/info/cs/. Samozřejmě by bylo účelné neaktivní pobočné spolky zlikvidovat a tím by odpadla i problematika datových schránek. Informace k likvidaci neaktivních spolků najdete v poradně pod příslušnou záložkou.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 2. 2. 2023

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz