Přeregistrace

Dobrý den

Jsme pobočný spolek - Sdružení vlastníků nemovitosti č.p. 314. Náš hlavní spolek k 31.12. 2014 zanikne a s ním i zbylé dva pobočné spolky, které zde jsou. Vzhledem k tomu, že jsme jen tři majitelé dotčeného domu nemá cenu zakládat SVJ. Rovněž, vzhledem k tomu, že máme u banky úvěr se nám nejeví za šťastné, být samostatní majitelé. Pro nás se jeví jako nejschůdnější vytvořit spolek nový a pokračovat dál. Zajímalo by mně, zda je jiná možnost (např. přeregistrovat pobočný spolek na hlavní) nebo musíme založit spolek nový. 

                                                                                      děkuji Beran 

— Josef Beran, Sdružení vlastníků nemovitosti

Odpověď:

Dobrý den,

jsem toho názoru, že Váš pobočný spolek jen stěží zanikne, dokud máte u banky úvěr, nebo spíš, že se tím uvedete do situace, kdy banka úvěr zesplatní, aby byl zaplacen předtím než zaniknete (a nebo bude možná ochotná přistoupit na to, že Váš závazek někdo převezme).

S novým spolkem nemůžete pokračovat, protože je nový a bude mít tedy jiné IČO.

Změnit se na hlavní spolek nemůžete, pobočný spolek je jiná právní forma.

Určitá cesta by možná vedla přes složitou právní konstrukci, a to, že vy založíte nový spolek, stávající hlavní spolek se rozdělí, jako součást oddělené části bude i Váš pobočný spolek a tato oddělená část pak provede fúzi s nově založeným spolkem. Nově založený spolek by se tak stal vaším spolkem hlavním.

Je to ale opravdu složité, vyžaduje to podrobnou analýzu všech aspektů a nemáte na to čas...

Váš hlavní spolek k 31. 12. 2014 je zrušen (a vstoupí do likvidace) nebo zanikne (bude vymazán z veřejného rejstříku). Pokud bude zrušen a vstoupí do likvidace, šlo by asi s těmito úvahami pracovat, počítejte ale s tím, že to bude potřebovat právního konzultanta a je to těžce odborná práce = nebude to levné, se kterou nikdo nemá praktickou zkušenost.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz