Změna pobočného spolku na samostatný

Dobrý den,

jde prakticky za souhlasu představenstva hlavního i pobočného spolku provést osamostatnění - odloučení pobočného spolku? Aby bylo zachováno IČO. Přejmenování je možné, to vím. Pobočný spolek je bez jakých-koli závazků.

— Jan Strnadský

Odpověď:

Dobrý den,

informaci k Vašemu dotazu najdete v odpovědi u podobného, již zodpovězeného dotazu na stránkách této poradny. Konkrétně např. zde:

http://poradna.crdm.cz/pobocne-spolky/preregistrace-295

Eva Beránková

Poslední revize: 20. 3. 2017

Komentář

Ale to je 3 roky stará záležitost a z ní vyplývá že to vlastně nejde. A proč by se nemohla představenstva osou spolků jak hlavního tak pobočného usnést o oddělení pobočného spolku? Mě to přijde právně možné a usnesením jednoduché... za tu dobu by na to mohl mít někdo konkrétní názor...?

Jan Strnadský (neověřeno)

Dobrý den,

je to sice 3 roky stará záležitost, ale zákon se od té doby nezměnil – názor je konkrétní dostatečně.

Od 1. 1. 2014 (účinnost NOZ) je právní osobnost pobočného spolku odvozena od právní osobnosti hlavního spolku a z toho vyplývá, že bez základu, kterým jsou stanovy hlavního spolku, nemůže pobočný spolek existovat. Nemůže se oddělit, aniž by zaniklo jeho IČO.

Představenstva obou spolků se tedy mohou usnést na čem chtějí, ale rejstříkový soud takovou přeměnu právnické osoby do rejstříku nezapíše, protože ji zákon výslovně nepovoluje. Z tohoto důvodu to právně možné není.

Existuje tedy jen v původní odpovědi naznačená cesta (bohužel nemám zprávy, že by ji za ty 3 roky někdo nevyzkoušel, ale to neznamená, že to nejde – právně je to naprosto v pořádku). I tak se pobočný spolek osamostatní jen zdánlivě, IČO pobočnému spolku nezůstane, stane se jiným spolkem.

AK Mgr. Alena Hájková

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz