Zřízení pobočného spolku

Dobrý den, mnoho let funguje v našem klubu 5 oddílů různých druhů sportů a nyní chceme oddíl kopané osamostatnit, asi nejlépe že ho uděláme pobočným spolkem. Zajímá mě, jako předsedu klubu, jak tento pobočný spolek z oddílu kopané zřídit, jak a jestli vůbec bude moci do jeho řízení zasahovat hlavní spolek-klub, co když bude pobočný spolek špatně hospodařit-krachovat co se bude dít, když pobočný spolek bude nadále sídlit v naší hlavní budově? Jaká je odpovědnost vedení pobočného spolku za jeho osud a fungování?
Děkuji : V.Klajsner

— Ing. Klajsner Václav, Sportovní klub Slatina,z.s.

Odpověď:

Dobrý den,

k pochopení postavení pobočného spolku doporučujeme prostudovat tuto problematiku zde: http://poradna.crdm.cz/pobocne-spolky.

Obecně platí, že pobočný spolek je svou existencí závislý na spolku hlavním. Stanovy hlavního spolku jsou jeho zakladatelským dokumentem, který obsahuje všechny podstatné záležitosti, včetně těch, které se týkají pobočného spolku (tedy název, způsob založení, statutární orgán….)“. Vedení pobočného spolku, obdobně jako v jiných případech musí postupovat s péčí řádného hospodáře. Odpovědnost za postup, který je s touto péčí v rozporu, je namístě. Člen/členové statutárního orgánu pobočného spolku nese/nesou v plném rozsahu, stejně jako člen/členové statutárních orgánů jiných právnických osob. Hlavní spolek v základním nastavení neručí za závazky spolku pobočného. Toto ručení za závazky pobočného spolku je možné upravit ve stanovách.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 6. 2. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz