Nová volba staturtáního organu u spolku v roce 2014

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující situaci. 
Současná rada sdružení /statutární orgán/ / spolku/ pokládá svoji funkci a nás čeká volba nové rady. Stanovy nestihneme upravit, protože ve výkladu zákona je ještě dost nejaností a chceme si na to ponechat více času. Zajímalo by mě, zda je nutné zápis z valné hromady o volbě nové rady sdružení již nyní zaslat na rejstříkový soud, nebo tuto skutečnost oznámit až po úpravě stanov. Je nutné mít zápis o valné hromadě o volbě nové rady  ověřený notářem? 
Děkuji

 

— Ivana Tomečková, Adorea - DC Vsetín

Odpověď:

Dobrý den,

zápis nové rady spolku (statutárního orgánu) do spolkového rejstříku nemá vliv na vznik funkce nové rady spolku. Zápis by tedy bylo možné nechat až na dobu, kdy budete mít upraveny stanovy. Zapsaný údaj o novém statutárním orgánu by Vám však usnadnil prokazování skutečnosti, kdo je oprávněn za spolek jednat navenek. Zapsaný statutární orgán se zobrazí ve výpisu ze spolkového rejstříku a nebudete muset prokazovat vznik funkce statutárního orgánu jinak. Pokud tedy neplánujete provést změnu stanov v dohledné době, doporučila bych zapsat aktuální údaje o statutárním orgán do spolkového rejstříku co nejdříve.

Zápis z valné hromady o volbě nové rady spolku nemusí mít formu notářského zápisu. Ani podpisy pod zápisem nemusejí být ověřené. Zároveň se předpokládá, že spolek bude mít k dispozici jako přílohu zápisu prezenční listinu s podpisy přítomných členů (aby byla možnost prokázat schopnost valné hromady se usnášet).

Ověřený podpis musí být až na formuláři návrhu na změnu zápisu ve spolkovém rejstříku. Ověřené podpisy musí být rovněž na souhlasu zvolených členů rady s jejich zápisem do spolkového rejstříku.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz