Vedlejší činnost spolku

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak postupovat v případě, že náš spolek chce do svých stanov doplnit vedlejší hospodářskou činnost a získat na ni živnostenské oprávnění. V prvním kroku jsme ji chtěli zapsat do stanov, to nám ale krajský soud odmítl potvrdit s odůvodněním, že nejdříve musíme zažádat o živnostenský list. Když jsme šli žádat o živnostenský list bylo nám řečeno, že to nejdříve musíme mít ve stanovách - tak trochu začarovaný kruh. Můj dotaz se tedy týká správného postupu v této záležitosti.
Náš spolek je sportovní oddíl, který má jako hlavní činnost účast v soutěžích organizovanými sportovními svazy, v kterých jsme organzováni, pořádání vlastních sportovních akcí a práci s mládeží v rámci mládežnických sport. družstev. Při této pravidelné činnosti poskytujeme v našem areálu prodej občerstvení, z kterého máme tudíž výnos. Naší snahou je co nejlépe vyhovět platné legislativě týkající se této problemtiky, tak aby v případě jakékoli kontroly bylo naše hospdaření v pořádku. Děkuji za odpověď.

— Tomáš Pospíchal, Družstevník Jakubov

Odpověď:

Dobrý den, 

zákon je v této části spíše jako Hlava 22. 

Soud bude vyžadovat znění stanov a živnostenské oprávnění. Živnostenský úřad bude požadovat znění stanov. 

Doporučím Vám tedy změnit stanovy, po jejich přijetí vyřídit živnostenské oprávnění a následně vše podat na soud. Stanovy jsou platné v okamžiku přijetí, jejich uložení ve veřejném rejstříku je deklaratorního charakteru. 

Mgr. Jakub Sotl
Právní poradce

Poslední revize: 29. 5. 2020

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz