Je nutné mít ve stanovách zapsanou vedlejší činnost?

Dobrý den,
náš fotbalový klub z.s. je vlastníkem areálu i budovy, ve které se nachází restaurace a prostory k ní patřící.Jelikož nejsme schopni provozovat restauraci sami, rozhodli jsme se pronajmout tuto část budovy . Jde o firmu s.r.o. Chtěl jsem se zeptat, zda je nutné toto zanést do stanov, které jsme při změně na z.s. měnili, ale případnou vedlejší činnost (což pronájem zřejmě je ) tam nemáme uvedenou.Dále chci požádat o radu, jak postupovat při vyúčtování nájemného a služeb s tím spojených ( voda, plyn, elektro ). Nájemce požaduje faktury, které my , dle účetní, jako neziskovka vydávat nemůžeme.
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den
Chýlek Radomír

— Radomír Chýlek

Odpověď:

Dobrý den,

pronájem prostor je skutečně vedlejší činnost a pokud spolek vedlejší činnost provádí, je z účetního a daňového pohledu vhodné, aby to měl ve stanovách uvedeno. Nemusí mít vedlejší činnosti ve stanovách vyjmenovány, ale je vhodné, aby bylo uvedeno, že spolek může kromě hlavních činností vykonávat i činnosti vedlejší (například nájem). Tedy pokud tam je jakákoliv zmínka o vedlejší činnosti, postačí to a pak konkrétní vyjmenování činností hlavních a vedlejších již nemusí být ve stanovách, ale stačí, aby to bylo uvedeno v jakémkoliv vnitřním dokumentu spolku.
Nájem může nájemce platit i pouze na základě nájemní smlouvy, není nutné vystavování faktur (ale samozřejmě je v případě zájmu nájemce možné), co se vyúčtování služeb týče, tam bude vystavování faktur nutné – bude třeba energie přefakturovat. I jako neziskovka samozřejmě faktury vydávat můžete, faktury může vydávat jakákoliv osoba postupující podle zákona o účetnictví, což jsou i všechny neziskové subjekty. Faktury může neziskovka vydávat jak v hlavní, tak ve vedlejší činnosti. Jen v hlavní činnosti nesmí jít o činnost podnikatelskou, ve vedlejší činnosti lze též podnikat.
Tedy když to shrnu – nájem je činnost vedlejší, je vhodné mít možnost vykonávat vedlejší činnost zanesenu ve stanovách a nájem, zejména vyúčtování služeb, je určitě vhodné nájemci běžně fakturovat.

Nebuželská

Poslední revize: 29. 6. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz