Jak doložit platnost stanov?

Dobrý den, 
mám dotaz k ověření platnosti stanov. Od krajského soudu nám přišlo usnesení o registraci spolku. Nepřišlo žádné potvrzení platnosti stanov jako to bylo u Ministerstva vnitra. Jak se dokládá, že právě tyto stanovy jsou platné.
Děkuji.

 

— Dagmar Machová, Středisko rané péče Educo Zlín z.s.

Odpověď:

Dobrý den,

platnost stanov už žádný úřad neověřuje. Platné stanovy byste měli mít zveřejněné ve Sbírce listin spolkového rejstříku, aby si je mohl kdokoliv přečíst a Vaší starostí je, mít zveřejněné aktuální stanovy. Pokud chcete zvýšit věrohodnost dokumentu, který nosíte u sebe a předkládáte k nahlédnutí svým partnerům, pak mohu jedině doporučit na konec stanov připojit razítko spolku (pokud je máte) a podpis statutárního orgánu, popř. zástupců nejvyššího orgánu spolku. Pokud znění stanov, zveřejněné ve spolkovém rejstříku není aktuální, pak to nemůže být ke škodě těch, kdo se na obsah zveřejněného textu odvolávají. Je proto asi výhodnější při změně stanov určit, že bude účinná až zveřejněním ve spolkovém rejstříku, popř. pokud to nejde, nezbyde než všechny partnery, s nimiž jednáte v době do zápisu změny stanov, informovat o aktuálním znění stanov a mít s sebou stále doklady o tom, jaké změny stanov byly provedeny.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 4. 8. 2017

Komentář

Dobrý den, ve Fio bance po mne požadují k založení transparentního účtu spolku kopii Stanov s razítkem ministerstva vnitra. Víše je ale napsáno, že platnost stanov už žádný úřad neověřuje. Prosím o vysvětlení. Moc Vám děkuji Krejčová

Johanna Krejčová (neověřeno)

Dobrý den paní Krejčová,

platnost stanov už opravdu není ověřována razítkem jakéhokoliv úřadu. Aktuální stanovy má mít každý spolek zveřejněné ve sbírce listin spolkového rejstříku. Zajistí si tak, že k nim má kdokoliv přístup přes internet. Platnost stanov může spolek rovněž prokázat dokumenty o konání zasedání orgánu, který stanovy schválil (zápis ze zasedání příslušného orgánu + text stanov schválený tímto orgánem), protože zveřejnění stanov ve sbírce listin není podmínkou jejich platnosti (stanovy se mění ke dni stanovenému orgánem, který o znění stanov rozhoduje, nikoliv až ke dni zveřejnění aktuálního znění stanov ve sbírce listin spolkového rejstříku). Podle mé dosavadní zkušenosti však některé banky nejsou ochotné uznat platnost znění stanov podle předložených dokumentů a podmiňují založení účtu právě zveřejněním zápisu spolku a textu stanov ve sbírce listin spolkového rejstříku. Podle mého názoru je tento postup ze strany banky neoprávněný, bohužel ale spolky jsou pravděpodobně příliš malý klient na to, aby si tím banky lámaly hlavu.

Ve Fio bance můžete tedy maximálně předložit výpis ze spolkového rejstříku (ale i ten si může banka přes internet bez problémů najít), a co se stanov týká, odkažte je na aktuální znění stanov zveřejněné ve sbírce listin spolkového rejstříku na stránkách ministerstva spravedlnosti. Lepší podklady pro založení účtu jim nemůžete předložit.

AK Mgr. Alena Hájková

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz