Kdy nabývají stanovy účinnosti?

Dobrý den,
přeposílám dotaz ze členské základny. Jedna z organizací připravuje novou verzi stanov pro schválení na nejbližším VS. Dotaz je směřován na platnost stanov. Např. pokud aktuální stanovy uvádí složení orgánu v počtu pěti osob a nové stanovy v počtu deseti osob. Pokud novou podobu stanov VS schválí a jako následující bod jednání VS je volba onoho orgánu - volí se pětičlenný nebo v počtu deseti osob? Resp. jsou aktualizované stanovy platné okamžikem schválení VS či až zasláním potvrzených stanov z orgánu státní správy...? Děkuji, D.E.

— Erlebach David, Rada dětí a mládeže Libereckého kraje

Odpověď:

Dobrý den,

podle mého názoru záleží na tom, jestli má být změna stanov účinná jejich schválením, nebo jestli má být účinná až později (tedy ode dne, který VS stanoví). Pokud nebude stanoveno, že změna stanov je účinná později, pak je účinná schválením VS a v tom případě záleží v jakém okamžiku bude orgán volen. Pokud bude volen před schválením změny stanov - bude pětičlenný, pokud bude volen po schválení změny stanov - bude desetičlenný. První varianta (tedy volba nového orgánu těsně před změnou stanov) by mohla působit problémy ve vztazích se subjekty stojícími vně spolku, protože počet členů orgánu nebude souhlasit s tím, co obsahují stanovy. Bude to ale stav, který se dá asi celkem snadno vysvětlit, i když nedává smysl měnit stanovy, když se jimi nechceme rovnou i řídit. No ale záleží to samozřejmě na konkrétním rozhodnutí spolku.

"Potvrzení stanov" není pro účinnost jejich změny již nijak aktuální. Změnu stanov a úplné znění stanov se zapracovanými změnami zakládá spolek do sbírky listin u rejstříkového soudu, soud ale žádné "potvrzení" stanov neprovádí.

Účinnost stanov v novém znění tedy závisí na orgánu, který o změně stanov rozhoduje.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 4. 8. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz