Kdo může být členem orgánů spolku?

Dobrý den, rád bych znal názor na to, zda může být členem orgánu spolku (např. i předseda spolku) i osoba, která není členem spolku. Občanský zákoník o tom nehovoří, nevylučuje tuto možnost. Uvažuji i tak, že pokud by tato možnost nebyla dispozitivní, jak bylo dříve např. v obchodním zákoníku- § 238, tak nevidím důvod proč by tomu tak nemohlo být. Jinak by tento nečlen samozřejmě splňoval vše dle § 152 občanského zákoníku. Děkuji za odpověď. PN

— Petr Novecký, honební spolek

Odpověď:

Dobrý den, 

jak správně uvádíte, tak členství v orgánu spolku občanský zákoník přímo neupravuje a proto je nutné řídit se příslušným ustanovením stanov spolku.

Pokud se jedná o členství předsedy. V případě členství v kontrolním orgánu bych byl opatrný, jelikož kontrolní orgán má kontrolovat činnost vedení spolku a členství předsedy v takovém orgánu, by bylo považováno za ohrožení funkčnosti takového orgánu. U jiných orgánů spolku bych neviděl problém, pokud nebude narušena jejich funkce v případě členství předsedy.

Co se týká členství v orgánech spolku nečlenů: Členství v orgánech spolku není podmíněno členstvím ve spolku, pokud stanovy neurčují jinak.

Mgr. Jakub Sotl
Právní poradce

Poslední revize: 17. 2. 2020

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"

Témata poradny