půjčení táborové základny

Dobrý den, prosím o vysvětlení problematiky uzavírání smluv o zapůjčení/vypůjčení/pronájmu tábora. Jaký je mezi nimi rozdíl? Mohli byste poskytnout nějaké vzory. Děkuji.

— Jana Nováková

Odpověď:

Dobrý den,

ve zkratce: zápůjčka je typ závazku, který vznikne na základě uzavření smlouvy o zapůjčení zastupitelné věci. Díky ní zapůjčitel přenechá vydlužiteli určité množství věcí určených druhově, zejména peníze, a vydlužitel se je zaváže po uplynutí dohodnuté doby vrátit, případně zaplatit navíc i stanovené úroky; výpůjčka je typ závazku, který vznikne uzavřením smlouvy o výpůjčce nezuživatelné věci. V ní se strany dohodnou na tom, že vypůjčitel může po dohodnutou dobu bezúplatně používat určitou konkrétní věc, která patří půjčiteli. Podstatným rysem výpůjčky je její bezúplatnost, pokud by za vypůjčení věci bylo nutno platit, šlo by o její nájem nebo pacht; nájem je typ závazku, který vznikne uzavřením nájemní smlouvy. V ní se pronajímatel a nájemce dohodnou na tom, že nájemce může za nájemné dočasně užívat určitou konkrétní věc pronajímatele.

V podrobnostech doporučujeme obrátit se na odborníky z řad advokátů, kteří případně pomohou s výběrem smluvního typu pro konkrétní situaci. Je nad možnosti poradny suplovat konzultaci v konkrétních případech, včetně poskytnutí jakýchkoliv podkladových dokumentů.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 2. 6. 2022

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz