Očkování

Dobrý den. Chtěla bych se jako zdravotník letního dětského tábora zeptat, zda-li mohu vzít na tábor dítě bez pravidelných očkování a pokud ano, jak se zachovat v případě nutnosti rychlého jednání např. úraz (tetanus) nebo zvíře (vzteklina). A může ohrozit toto dítě ostatní? Děkuji mnohokrát za odpověď. Kryštofová

— Romana Kryštofová, 91. PS Hády

Odpověď:

Dobrý den,
jako zdravotník máte zodpovědnost za zdraví a bezpečí dětí na zotavovací akci.
Krom jiného, jste povinna vybrat od dětí bezinfekčnost a potvrzení o jejich zdravotní způsobilosti.
Pořadatel zotavovací akce nesmí vzít neočkované dítě na tábor, pokud důvod neočkování není kontraindikace dle § 9 odst. (2) z. č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů.
Osobně bych Vám doporučil pro ochranu ostatních dětí, dítě bez povinných očkování na tábor nebrat.

Mgr. Jakub Sotl
Právní poradce

Poslední revize: 16. 7. 2021

Komentář

"Osobně bych Vám doporučil pro ochranu ostatních dětí, dítě bez poviných očkování na tábor nebrat."
Jak neočkované dítě ohrožuje očkované děti?

Michaela Zušťáková (neověřeno)

Dobrý den,

v odpovědi je pro ochranu ostatních dětí nikoliv očkovaných dětí. Mezi ostatními dětmi může být dítě neočkované ze zdravotních důvodů (viz odkaz na zákon o ochraně veřejného zdraví), což znamená, že je více ohrožené. Pořadatel odpovídá za zdraví a bezpečí dětí, tedy i těch neočkovaných, ať už dobrovolně nebo nedobrovolně neočkovaných. Zákon je v současnosti nastavený tak, že pokud pořadatel přijme na zotavovací akci neočkované dítě, které v posudku od lékaře nemá uvedený zdravotní důvod nesplnění povinných očkování, pak mu hrozí postih.

Eva Beránková

Sekretariát ČRDM

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz