Nové občanské sdružení nebo transformace?

Dobrý den, jsme dětský oddíl registrovaný v Hnutí svobodných oddílů, máme již 20 let vlastní IČ, ale společné stanovy Hnutí svobodných oddílů, které je na MV registováno. 
Od ledna nastanou v Hnutí svobodných oddílů změny, přičemž se již nebudou registrovat pobočné spolky, přemýšlíme o tom, že bychom založili samostatný zapsaný spolek. 
Jak nejlépe postupovat?
1. Založit nyní nové občanské sdružení s upravenými stanovami, aby byly podle NOZ od 2014? Museli bychom si tedy zažádat o nové IČ nebo by nám mohlo zůstat staré, když se u nás v oddíle nic nemění?
nebo
2. Vyčkat do ledna , to by nás mělo MV překlopit do rejstříku rejst. soudu?A pak tedy  v lednu se registrovat jako spolek s novými stanovami, jak by to bylo s IČ? 
Co by pro nás bylo nejsnadnější? V každém případě bychom se chtěli osamostatnit.
Předem děkujeme za odpověď

— Jaroslav Babický, Svobodný oddíl Ježci

Odpověď:

Dobrý den, pane Babický. Jak z vašeho dotazu vyplývá a jak se dá i dohledat v registru, jste organizační jednotka Hnutí svobodných oddílů s právní subjektivitou. V současné právní úpravě je vámi zamýšlený způsob "odtržení" možný, pokud není v rozporu s vašimi stanovami. Vyžaduje vůli na obou stranách, tedy jak na straně Hnutí, tak na straně vaší a dále komunikaci s Ministerstvem Vnitra, které evidenci o.s. spravuje. Za současné situace známe případy, kdy MV na základě písemné komunikace opravdu ponechalo organizační jednotce s právní subjektivitou stejné IČ a přeregistrovalo jí jako samostatné občanské sdružení. S účinností NOZ od 1.1. vámi popsané "osamostatnění" nebude již možné. Samozřejmě můžete jak nyní, tak po 1.1. založit nové o.s. resp. z.s., ale budete jiná právnická osoba bez historie, tedy i s novým IČ. Pokud byste se rozhodli, pro "odtržení", doporučuji začít co nejdříve. MV má agendu v působnosti do konce roku a není jisté jak budou zvýšený nápor ze strany o.s. zvládat. Přeji hodně zdaru a budu vděčný za zpětnou vazbu, jak celý administrativní proces probíhal. V současné době neexistují pro tento postup přesná pravidla. Můžeme se tedy odvolávat na praxi a rozsudky v podobné záležitosti.

Ing. Aleš Sedláček, ČRDM

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz