Spolek nebo ústav ?

Dobrý den, 
jsme typickou malou organizací, řekl bych ,,starého typu"  Máme 11 členů a na činnosti se podílí cca 25 dalších přátel. Nemáme žádného placeného zaměstnance, žádný majetek - tedy kromě pár  párů pracovních rukavic, lopat, hrábí apod. To co děláme, děláme  všichni  jako svého koníčka. Tedy likvidujeme divoké skládky, sbíráme odpadky, sázíme stromky. tedy provádíme po dohodě se Správou CHKO  a ve spolupráci s ní manegementová opatření v přírodní rezervaci  Klokočské skály a staráme se o hrad Rotštejn- tedy provádíme  průběžné udržovací práce a  také ho provozujeme pro veřejnost  na základě dohody s obcí ,která je majitelem hradu.
Na fakturu za nás jedna hodná paní obstarává ,,papírovou válku" - jezdí na konference, vyjednává se Správou CHKO, prezentuje nás na neziskových organizací, přednáší o naší činnosti , vede nezbytnou administrativu , podává grantové žádosti, aktualizuje web apod,protože prostě nikdo z členů nemá na tyhle nezbytnosti čas, Nemáme tolik dovolené, šéfové nejsou ochotní nás uvolňovat  a všichni máme velmi náročnou práci , proto také  platíme paní účetní a webmastera - všechny tři na fakturu.
Všichni členové  a přátelé dělají všechnu práci zadarmo- tedy jako dobrovolníci. Nikdo z vedení není za svou funkci placen.
Naše příjmy tvoří členské a přátelské příspěvky, dary, dobrovolné vstupné na naše akce  a příjem z drobného prodeje suvenýr
Potřebujeme poradit -  je pro nás lepší býti zapsaným spolkem nebo ústavem?
Velice děkujeme 
Ondřej Rajcsányi  - jednatel výkonného výboru os. OKS, Turnov

 

— Ondřej Rajcsányi, Občanské sdružení Ochrana Klokočských skal

Odpověď:

Dobrý den,

to, co jste dělali jako o.s. a popisujete v dotaze, můžete s klidem dělat nadále jako spolek. Právní forma ústav nemá členy. Základní otázkou tedy je, zda chcete i nadále pracovat na členském principu. Z vašeho textu mám spíše dojem, že ano. Hodně zdaru vaší užitečné práci.

Ing. Aleš Sedláček

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz