Předseda správní rady

Dobrý den.
Rádi bychom se informovali na detaily pracovně právního vztahu v zapsaném ústavu.
Rádi bychom využívali předsedu správní rady v rámci organizace, jako zaměstnance (náplň práce by byla s posláním organizace - nejednalo by se o nic v souvislosti s funkcí).
a) je možné, aby ředitel ústavu uzavřel s předsedou správní rady pracovně právní vztah na HPP či jeho část po schválení správní radou?
b) je možné případně činnosti nad rámec funkce předsedy správní rady fakturovat ústavu v případě, že to správní rada na svém zasedání schválí?
Děkujeme!

— Jakub Jestřáb, Oblastní spolek Českého červeného kříže

Odpověď:

Dobrý den,

členové správní a dozorčí rady nemohou být zaměstnanci ústavu, protože to vylučuje zákon - § 418 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon, odkazuje co do podrobností zákonné úpravy na ustanovení o nadacích a zde v § 363 (pro správní radu) a § 369 (pro dozorčí radu) se vylučuje, aby se členem těchto orgánů stal zaměstnanec ústavu. K tomuto více zde: http://poradna.crdm.cz/ustav/zamestnanci-ustavu-159

Fakturace v tomto případě není nutná. Na základě smlouvy o výkonu funkce náleží předsedovi odměna za výkon funkce, která je vyplácena na základě této smlouvy.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 2. 6. 2022

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz