Přenesení výkonu živnostenského oprávnění

V našem spolku chceme, aby v (sloučeném) výkonném a statutárním orgánu byli neplnoletí členové, zároveň ale chceme mít na spolek vedený živnostenský list. Soud poukázal na to, že v takovém případě se na členy výkonného orgánu aplikují povinnosti živnostenského zákoníku, zejména plnoletost.
Chtěl bych se zeptat, zda by právně proveditelným řešením bylo vytvoření jednočlenného voleného orgánu („předsedy“), který by ve stanovách měl uvedeno, že v živnostenském oprávnění vystupuje za spolek on a pouze on. Tj. na členy výkonného orgánu už by se živnostenský zákoník nevztahoval, pouze na předsedu.
Otázka tedy směřuje na to, zda jde takto živnostenskou kompenteci ve stanovách udělit danému orgánu, zatímco výkonný orgán by byl od této kompetence zcela osvobozen.
Děkuji za odpověď.

— Daniel Perout, Pravoúhlý spolek

Odpověď:

Dobrý den,

ano, orgán, který je k tomu dle vašich stanov kompetentní (obvykle nejvyšší orgán) schválí změnu kolektivního orgánu (výkonného výboru) na individuální statutární orgán (předsedu). Tím si oddělíte funkci statutárního orgánu od výkonného výboru.

Informace ke změně statutárního orgánu najdete v Poradně v kategorii Změna statutárního orgánu

Eva Beránková

 

 

 

Poslední revize: 10. 8. 2022

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz