zrušení NNO

Dobrý den,
před lety po studiích jsme se se spolužák rozhodli založit NNO a působit v oblasti, kterou jsme vystudovali. Brzo se však naše cesty rozešly a nyní bychom rádi organizaci zrušili. V posledních 3 letech ani nefunguje a každoročně dáváme na FÚ pouze prohlášení, že není co danit. Po platnosti novely o Spolcích mi někdo říkal, že pokud nepožádáme o převedení budeme vyzváni a následně zrušeni. Zatím nás nikdo nevyzval a jestli nás zrušili nevíme. Tak bychom tomu šli rádi naproti. Co všechno musíme udělat pro zrušení NNO? Je někde manuál?
Děkuji za odpověď
Hříbal

— Jakub Hříbal, Outdoorové centrum SLON

Odpověď:

Dobrý den,

postupem při zrušení spolku se zabývají blíže další odpovědi v sekci http://poradna.crdm.cz/zruseni-spolku/zanik-spolku-244.

Asi nejjednodušší způsob je zrušit spolek rozhodnutím orgánu, o němž to předpokládají stanovy. Pokud tedy stanovy upravují, který z orgánů může rozhodnout o zrušení spolku, zařiďte se podle nich. Svolejte schůzi orgánu a rozhodněte o zrušení spolku s likvidací. Zároveň bude třeba jmenovat likvidátora (může jím být např. dosavadní statutární orgán) a následně provést likvidaci. Po skončení likvidace pak likvidátor podá návrh na výmaz spolku ze spolkového rejstříku, čímž spolek definitivně zanikne. Vzhledem k tomu, že spolek nevykazoval žádnou činnost, měla by být likvidace rychlá a nejvíce ji asi zdrží povinnost likvidátora zveřejnit vstup spolku do likvidace.

Pokud by nebylo možné zrušit spolek takto, nezbude asi než podat návrh na rejstříkový soud, aby rozhodl o zrušení spolku z důvodu, že je nefunkční. Myslím, že návrh může podat kterýkoliv člen spolku nebo kdokoliv jiný, kdo na tom osvědčí právní zájem. Soud prošetří okolnosti fungování spolku, a pokud zjistí, že nefunguje zruší ho s likvidací a zároveň jmenuje likvidátora. Pak už to bude stejné, jako když rozhodne příslušný orgán spolku.

Poslední revize: 13. 11. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz