Zrušení spolku

Dobrý den,

členové spolku by rádi ukončili svou činnost a zrušili spolek. Problém je, že spolek má majetek v řádech pár stokorun a tak nemá dostatečnou finanční částku ani na zaplacení poplatků za dvě zveřejnění v obchodním věstníku.

Existuje nějaká možnost, jak spolek zrušit, bez toho, aby členové museli zaplatit tyto položky z vlastních kapes, protože k tomu by ochotni nebyli.

Děkuji za odpověď.
Silvie

— Silvie

Odpověď:

Dobrý den,

Zlikvidovat a nechat vymazat spolek bez toho, že by na to spolek měl prostředky je prakticky možné jen v případě, že o zrušení a likvidaci spolku rozhodne soud a jmenuje likvidátora ze seznamu insolvenčních správců. Ani v takovém případě to není úplně zadarmo (náklady a odměnu likvidátora hradí stát), ale spolek to nic nestojí.

Taková situace je ale reálná jen v případě, že spolek se stane prázdnou "skořápkou" zapsanou v rejstříku, která fakticky nemá členy, statutární orgán a nevykonává činnost a soud na tuto skutečnost přijde.

Dokud má spolek bankovní účet a členy, soud nanejvýš rozhodne o zrušení a likvidaci spolku a jmenuje likvidátorem člena statutárního orgánu (pokud má spolek v té době nějakého člena statutárního orgánu, kterému neskončila funkce). Náklady likvidace pak hradí "spolek" (reálně je ale zaplatí likvidátor, protože jinak likvidaci neprovede). Takto jmenovaný likvidátor nemůže z funkce odstoupit, může jen požádat soud o zproštění funkce z důvodu, že na něm výkon této funkce nelze spravedlivě požadovat (např. ze zdravotních důvodu...).

Chcete-li tedy spolek zlikvidovat a nechat vymazat z rejstříku, budou se na to členové spolku muset složit. Když pominu odměnu likvidátora (předpokládám, že likvidátorem bude jmenován některý z členů spolku a práci na likvidaci si mezi sebe členové rozdělí), náklady, které vzniknou budou: poplatek za zveřejnění likvidace (cca 2.000,- Kč), poplatek za vydání potvrzení o bezdlužnosti od finančního úřadu (500,- Kč).

S pozdravem

Mgr. Alena Hájková, advokátka

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Dobrý den,
řešíme obdobnou situaci. V již velmi dlouho neaktivním o.s. nyní již spolku zůstali defacto jen 2 členové (v pokročilém důchodovém věku). Šlo by převést jejich spolek pod náš aktivní a tím zamezit nákladům spojeným s likvidací?

Předem děkuji za odpověď

Jan Hanák (neověřeno)

Dobrý den,

takový postup je možný a zákonem předpokládaný. Jednalo by se o jeden z druhů přeměny spolku, a to o fúzi sloučením. Při sloučení nejméně jedna ze zúčastněných právnických osob zaniká; práva a povinnosti zanikající osoby přecházejí na jedinou ze zúčastněných osob jako na nástupnickou právnickou osobu. K tomuto více například zde: http://poradna.crdm.cz/index.php/spolek-zalozeni-spolku-zruseni-spolku/fuze-spolku-spojeni-slouceni-pravni-nastupce-2471 nebo http://poradna.crdm.cz/index.php/rejstrik-spolku/fuze-182 . Doporučujeme obrátit se na odborníka z řad advokátů, který vám pomůže projekt fúze spolků administrovat.

AK Mgr. Alena Hájková

Sekretariát ČRDM

In reply to by Jan Hanák (neověřeno)

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"
Answer this question to verify that you are not a spam robot.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz