Zrušení spolku

Dobrý den,

členové spolku by rádi ukončili svou činnost a zrušili spolek. Problém je, že spolek má majetek v řádech pár stokorun a tak nemá dostatečnou finanční částku ani na zaplacení poplatků za dvě zveřejnění v obchodním věstníku.

Existuje nějaká možnost, jak spolek zrušit, bez toho, aby členové museli zaplatit tyto položky z vlastních kapes, protože k tomu by ochotni nebyli.

Děkuji za odpověď.
Silvie

— Silvie

Odpověď:

Dobrý den,

Zlikvidovat a nechat vymazat spolek bez toho, že by na to spolek měl prostředky je prakticky možné jen v případě, že o zrušení a likvidaci spolku rozhodne soud a jmenuje likvidátora ze seznamu insolvenčních správců. Ani v takovém případě to není úplně zadarmo (náklady a odměnu likvidátora hradí stát), ale spolek to nic nestojí.

Taková situace je ale reálná jen v případě, že spolek se stane prázdnou "skořápkou" zapsanou v rejstříku, která fakticky nemá členy, statutární orgán a nevykonává činnost a soud na tuto skutečnost přijde.

Dokud má spolek bankovní účet a členy, soud nanejvýš rozhodne o zrušení a likvidaci spolku a jmenuje likvidátorem člena statutárního orgánu (pokud má spolek v té době nějakého člena statutárního orgánu, kterému neskončila funkce). Náklady likvidace pak hradí "spolek" (reálně je ale zaplatí likvidátor, protože jinak likvidaci neprovede). Takto jmenovaný likvidátor nemůže z funkce odstoupit, může jen požádat soud o zproštění funkce z důvodu, že na něm výkon této funkce nelze spravedlivě požadovat (např. ze zdravotních důvodu...).

Chcete-li tedy spolek zlikvidovat a nechat vymazat z rejstříku, budou se na to členové spolku muset složit. Když pominu odměnu likvidátora (předpokládám, že likvidátorem bude jmenován některý z členů spolku a práci na likvidaci si mezi sebe členové rozdělí), náklady, které vzniknou budou: poplatek za zveřejnění likvidace (cca 2.000,- Kč), poplatek za vydání potvrzení o bezdlužnosti od finančního úřadu (500,- Kč).

S pozdravem

Mgr. Alena Hájková, advokátka

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"

Témata poradny