převod/prodej majetku obcím

Dobrý den, chtěla bych se zeptat za jakých podmínek může spolek převést nebo popř. prodat za symbolickou cenu (můžeme ocenit sami?) majetek, předměty, které byly v uplynulých letech zakoupeny v rámci určitého projektu. Nyní je po udržitelnosti projektu a majetek se bude převádět na obce. Jak postupovat?

— Martina Krejčová

Odpověď:

Dobrý den,
takové rozhodnutí o dispozici s majetkem spolku je plně v kompetenci spolku, respektive v kompetenci orgánu spolku, který je povolán o takových záležitostech rozhodovat. Spolek může se svým majetkem nakládat i způsobem, který je naznačen v dotazu. Uzavřením kupní smlouvy či darovací smlouvy tento majetek na obec převést. Spolek sám určuje cenu, za kterou majetek na obec převede, členové statutárního orgánu by však rozhodně měli postupovat s péčí řádného hospodáře – tj. jejich rozhodnutí musí být podloženo racionálním zdůvodněním, aby nebylo sporu o tom, že jejich postupem nedošlo k poškození zájmů spolku.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 17. 7. 2019

Komentář

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat, pokud někdo dá darem spolku k užívání jakoukoliv nemovitost, nebo ji prodá za 1,-Kč. Dlouhodobě ji třeba nepoužívá a nejde jinak prodat protože není v lukrativní oblasti, nebo je drahé ji zbourat.
Děkuji za odpověď.

Hana Pospíšilová (neověřeno)

Dobrý den, 

prodej nebo darování nemovitého majetku spolku je možné s ohledem na daňové zákony. 
I nepeněžitý dar je možné v daňovém přiznání fyzické osoby uvést a tím snížit základ daně.

S pozdravem

Mgr. Jakub Sotl
Právní poradce

sotl

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz