Žádné články nebyly nalezeny.

Podkategorie

Dotazy k tématu

Danove priznani OSVC

Dobry den, od zari jsem OSVC (ohlasovani volna) je to moje hlavni cinnost. Bohuzel za rok 2020 nemam zadny zisk, jen vydaje. Je nutne v tomto pripade podavat danove priznani?

nákup a prodej obědů seniorům

Dobrý den, přemýšlíme o založení spolku jako neziskové organizaci. Jediná náplň spolku by byla nákup a následný prodej obědů spolu s dodávkou ( vozily by se jim) pro seniory. Jde o to, že nevíme, jestli to není podnikání. Zisk z toho bude buď minimální, nebo žádný. Jde o to, že bychom platili mzdy, opravy aut, účetní a kancelář a běžné provozní náklady. Má otázka zní, zda se jedná o neziskovou činnost, zda musí být spolek zaregistrován u MPSV jako sociální služba, jestli se na nás bude vztahovat EET a povinnost registrace k DPH. Děkuji

SVJ

Dobrý den, prosím o radu. Jsme SVJ a na základě revizní zprávy jsme se rozhodli vyvložkovat komín nerezovou vložkou. V SVJ je šest bytů, vložkovat se budou čtyři, protože jeden vlastník si opravu provedl sám na vlastní náklady a druhý plyn vůbec nevyužívá - vše má předělané na elektřinu. Mají oba dva nárok na náhradu, když opravu budeme hradit z fondu oprav a oni ho tedy nebudou čerpat? Děkuji za odpověď.

cukrářka

Dobrý den chtěla jsem se zeptat když jsem vyučena cukrářka a když bych chtěla dělat sama na sebe jestli musím mít živnostenský list nebo stačil by výuční list děkuji za odpověd

přidání smlouvy

Dobrý den,zjistila jsem ,že smlouva na zpracování mezd uzavřená 11.5.2018 nebyla vložena do registru smluv.
Jak mám postupovat
Děkuji
Nováková

Skelná vata

Dobrý den,
vyklízíme a rekonstruujeme starší rodinný domek a zůstalo nám ležet na zahradě několik pytlů skelné vaty. Bohužel jsme na Internetu nemohli dohledat, kam skelnou vatu jako odpadní materiál vyhodit či odvézt, poradíte prosím?
Srdečně zdraví
Anna Vykoukalová

Dotaz

Dobry den, pracuji na HPP na urcito pod pracovni agenturou. Mam jen vyplatu a alimenty. Naskytla se me a sestre ,,brigadka,, . Rozvoz novin do stojanu. Je to jen o vikendu. Chteli po me zivnostensky list, ale ten ja nemam. Byl by nejaky problem? Treba s pojistenim nebo danemi? Dekuji za odpoed

Změna v prohlášení vlastníků bytových jednotek

Obracíme se na Vás s prosbou o radu ve věci převodu sklepní kóje.
Popis situace:
Bydlíme v bytovém domě (SVJ). V době, kdy jsme byt kupovali, tak prodejce nám sklepní kóji neprodal, protože už všechny byly součástí ostatních bytových jednotek (= existují i byty s více sklepními kójemi). Podařilo se nám spojit s jednou paní, která má byt se dvěma sklepními kójemi a chce nám jednu kóji přenechat.

Administrativní a daňové povinnosti u transparentního účtu fyzické nepodnikající osoby (běžného občana)

Dobrý den,
jsem nepodnikající fyzická osoba a rád bych realizoval tento jednorázový, 100% dobročinný projekt (tisk a prodej knížky) ve prospěch hospicu - předpokládám:
a) založit transparentní účet,
b) vložit svůj vstupní finanční vklad (dar) - z něho profinancuji výrobu prvního nákladu knížky a její prodejní propagaci a distribuci (balné a poštovné),
c) prodávat knížku se ziskovou kalkulací,

Výroba skateboardu

Dobrý den, rád bych si udělal živnost na výrobu skateboardu. Normálně se vyrábějí na lisu lepením několika vrstev dýhy. Já bych rád vyráběl skateboardy ala 70tá léta, která byly z masivního dřeva. Je třeba na to mít nějaké oprávnění nebo vystudovanou školu v oblasti dřevovýroby nebo něco takového? Moje vize je vyrábět prkna a prodávat na eshopu. Podléhá výroba nějaké kontrole kvality?
Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

zamitnuti udeleni opetovneho souhlasu & nahrada vznikle škody

Dobry den,

po 5 letech jsem byla oslovena udelit opetovny souhlas a svoleni k užití filmu. Duvodem je jednotna evidence u všech účastníků, kteří se na výrobě a natáčení filmu podíleli bez nároku na honorář. Jde, cituji o " ve své podstatě o opětovné vyslovení souhlasu, který byl již dříve ze strany všech herců, včetně Vás, udělen. Souhlas s natáčením filmu a jeho užití za dohodnutým účelem, tzn. zveřejnění filmu, je od Vás všech uveden jak v e-mailové komunikaci, tak tím, že jste se samotného natáčení zúčastnili a odehráli svou hereckou roli dle scénáře."

likvidace v.o.s.

Dobrý den, již potřetí se pokouším o zrušení již 20let nečinné společnosti. Nikdo nám není schopen vysvětlit, jak by tento proces měl proběhnout. Není mi jasné, proč akci dávat na obchodní věstník, pokud firma nikdy nefungovala. Ani nevíme jak. Budu ráda pokud mi budete schopni nějak poradit. Děkuji za odpověď Landsmanová

Kontrolor bytového družstva

Dobrý den,
může být v bytovém družstvu mající 31 členů ustanoven dle stanov pouze 1 člen kontrolní komise nazvaný "kontrolor".
Děkuji za zodpovězení dotazu.
Šimko Michal

DP právnická osoba (s.r.o.)

Dobrý den, založili jsme s.r.o a chápeme ,že máme povinnost podat DP právnické osoby. Na této firmě nebyla zahájena činnost a ani nebude. Je nutné dokládat účetnictví a připravovat DP s účetním nebo stačí, když si jej vyplníme sami s nulou?

Facebook

Dobrý den,
na cizím profilu facebooku jsem našla fotografii sms, kterou jsem kdysi obdržela. Je tam text sms i mé telefonní číslo. Má někdo právo zveřejňovat soukromé sms i s číslem? Jak se popřípadě bránit?
Děkuji

Spolek a kavárna

Dobrý den,
chceme založit spolek, který by se zabýval šířením informací o ekologii, zdravé výživě, psychsomatice, a podobnou tématikou. Rádi bychom zřídili kavárnu a bezobalový obchod, kde bychom prezentovali naše principy a organizovali setkání k tomuto tématu. Je možné toto jako spolek provozovat a je možné na tento záměr získat půjčku od banky?
Děkuji

Sjezd

Sjezd byl řádně svolán. Mezi 0-15 dnem lze zasílat návrhy, připomínky k tématům v programu. Na sjezdu byl program za souhlasu 60 procent změněn, kdy návrh o odvolání předsednictva byl zařazen za zprávu předsednictva. Návrh byl zaslán v řádně a v řádném termínu. Hlasování o odvolání dopadlo pro : 51,24 procent. Na jednou se začalo diskutovat, že se jedná o nový bod programu a tudíž je třeba 2/3 a odůvodněním, že to byl nový bod programu. Ale členské ZO nesestavuji program a ani je nikdo o znění programu nežádá.

Velký soubor

Dobrý den, mám dotaz ohledně uvěřejňování příloh (jedná se o přílohu ke smlouvě - CD - návod na poutiží, manuál apod.)
jelikož tento soubor je daleko větší 20MB, tudíž nelze zveřejnit. Jak postupovat. Děkuji.

Nulové daňové přiznání

Dobrý den, chtěla bych se jen informovat. Jsem v úpadku. Už od března 2017 mám přerušenou živnost a nepodnikám. Finanční úřad však chce po mě doložit daňové přiznání za období 1.1.2018 -30.10.2018. Jak mám doložit něco, když žádné příjmy z podnikání nemám, jsem jen normální zaměstnanec? A pokud tedy musím podat, co vše k tomu potřebuji? Velmi děkuji za odpověď. Helena

Fond

Bydlíme v domě o sedmi bytech. Zhruba před 2 lety se polovina bytovky (3 byty) dohodli, že si svépomocí a na své vlastní náklady, zateplí každý část svého obvodu bytu. Schůze ani oznámení ostatním majitelům se nekonala a svým vlastním rozhodnutím učinili.
Po těchto 2 letech jsem se náhodou dozvěděla, že po necelém roce , si drze bez hlasování a oznámení vlastníkům, klidně proplatili ze společného fondu oprav částku ve výši zhruba 60000 kč.
Dispoziční právo k účtu má správce, který v tom sehrál roli.

Platnost honebního společenstva

Honební společenstvo zaregistrované v roce 2013. Od této registrace (5 let) nebyla svolána valná hromada honebního společenstva. Je to právoplatné honební společenstvo?

výměna majetku po dědickém řízení

Dobrý den,
spolu s bratrem jsme zdědili rodinný dům. Cca po roce po ukončení dědického řízení jsme se dohodli, že bych svou část RD vyměnil s bratrovo družkou za družstevní byt (hodnota podílu na domu a bytu je obdobná). Plyne nám z tohoto úkonu nějaká daňová povinnost?

Děkuji za odpověď.

Zrostředkování zaměstnání do Německa, ochrana dat

Dobrý den,

Pracuji jako Personalista , formou Home Office pro Německou personální agenturu. Zjednodušeně řečeno hledám české zaměstnance do firem v Německu.

S daty pracuji tak , že uchazeči mě kontaktují přes webové pracovní portály, kde podepisují, že souhlasí s poskytnutím osobních dat.

Mám hned tři dotazy.

nakládání s odpady

Dobrý den. Jsem majitel dvou garzonek po cca 30m2 v Mladých Bukách. Koupil jsem byty od v té době většinového majitele bytů - právnická osoba. Ve stanovách, které jsem byl nucen podepsat je zahrnut odvoz odpadů najatou firmou, protože většinový vlastník je právnická osoba. V prvním roce to bylo cca 3500,- Kč v za rok 2017 to již činí 5000,- Kš za oba byty dohromady. Byty pronajímám a každý nájemník ještě platí odpad obci dle její vyhlášky tušim 500,- Kč. Takže dohromady za dvě garzonky o celkové výměře 60m2 platim cca 6000,- Kč. Mám pocit, že to jsou nedražší odpady v Evropě.

MŠ a dokumenty

Dobrý den, potřebuji zjistit pod který mistne příslušný veřejný archiv spada MŠ v Praze 17 (Řepy). Na koho se mohu obrátit o pomoc při likvidaci dokumentů. Děkuji Naďa Špátová

Odměna ředitele ústavu

Dobrý den,

rád bych se zeptal na možnosti mzdy pro ředitele ústavu. Je pro organizaci výhodnější
a) vyplácet jeho plat přes odměny statutárnímu orgánu za výkon funkce nebo
b) vyplácet přes běžné faktury jako OSVČ (uvedena jiná činnost, než která je náplní jeho funkce)?

Kterou variantu byste doporučili při výši mzdy mezi 20 a 30 tisíci měsíčně?

Díky! V. R.

Nemocenská

Dobrý den, dělám ve tří směnném provozu a mám nemocenskou , která mi končí 11.3.2018 tj. neděle. Musím nastoupit v neděli na noční nebo mám ještě v neděli nemocenskou a nástup do práce je 12.3.02018. Děkuji za informaci.

Dotaz

Dobrý den, mám dotaz. Budu stavět dům bungalov na stavební povolení. Problém mě vznikl při zjišťování zda můžu mít valbovou střechu. Stavební úřad mě řekl, že musím mít sedlovou, protože v územním plánu stojí, že musím dodržovat strukturu ulice. Přičemž se jedná o 4 budovy a 3 z nich jsou neobydlené zbořeniny. Tak sem se rozhodl, že poruším stavební povolení a střechu si udělám valbovou, kterou si budu dělat svépomocí. Chci se zeptat jakou pokutu můžu dostat. Někde jsem četl, že by se měla pohybovat mezí 10–25 tisíci korun. Děkuji mnohokrát za odpověď.

Fotografování nemovitostí

Dobrý den,
prosím o informaci, zda je potřeba mít k pořízení fotografie nemovitosti svolení majitele. Může někdo jiný než majitel publikovat fotografie nemovitosti a uvádět její adresu?

Děkuji Šolcová

Vrácení daní

Dobrý den,
Chci se zeptat ohledně ročního zůčtování,
minulý rok jsem dostala vrácení daní 4000 kč a to jsem pracovala pouze půl roku,
letos u stejného zaměstnavatele,jsem dostala 200 kč.
Jeto možné že to tak je,nebo to mohl účetní nějak pokazit?
Děkuji P.

Základ daně spolku

Dobrý den,
prosím o informaci: máme příjem členské příspěvky Kč 124tis. - (osvobozený příjem) a uhradili jsme nadřízenému ČGF příspěvky Kč 37tis. Chceme podat přiznání DPPO. Základ daně činí Kč 87tis. Bude správný výsledek v DPPO ztráta Kč 37tis.?

Partnerská, rodinná poradna

Dobrý den. Měla bych dotaz týkající se založení si partnerské, rodinné poradny. Dle seznamu živností si lze udělat volnou živnost na poradenské činnosti vyjma psychologie. Chci se tak zeptat, spadá-li partnerská a rodinná poradna do oblasti psychologie nebo jestli si ji lze udělat na volnou živnost.
Děkuji za odpověď.

Prechod najmu

Dobry den,

rada bych Vas poprosila o radu. Jedna se o to, jak postupovat, zemrel-li mi otec a ja s nim zila ve spolecne domacnosti spolu s matkou (zakonna manzelka) v byte v najmu. Najemni smlouva je uzavrena na jeho jmeno. Je treba zadat o prechod najmu, nebo najemni smlouva prechazi ze zakona na mamu, pro uplatneni spolecneho najemniho prava? Pokud bych musela pozadat o prechod, meni se najemni smlouva (jde mi hlavne o vysi najmu a doby trvani - z doby neurcite na 2roky?)?

Dekuji moc za odpoved!

B.

§ 1258 OZ - je stavba součástí služebnosti?

Právní úprava práva stavby v OZ jej pojímá jako nemovitou věc s tím, že stavba zřízená na základě tohoto práva stavby je součástí práva stavby, tedy nemovité věci. To má ten důsledek, že tato stavba se nestává součástí pozemku. Právo stavby je však maximálně na 99 let, takže po uplynutí doby trvání práva stavby se stavba (nedojde-li k dohodě mezi vlastníkem pozemku a vlastníkem staby, kterou se uspořádají vlastnické vztahy jinak) stane součástí pozemku nebo -pokud je dočasná-by měla být ( i zhlediska veřejného práva) odstraněna.

Nemovitá věc dle OZ a zvláštní zákony

Z ust. § 498 odst. 1 věty poslední OZ plyne mj. i požadavek, aby (má-li jít o nemovitou vě dle tohoto ust. OZ) jiný právní předpis než OZ stanovil o této určité věci, že není součástí pozemku. Má být dle OZ taková dikce v jiném právním předpisu výslovně anebo stačí, aby ze zvláštní právní úpravy pouze jednoznačně plynulo, že daný zvláštní předpis přiznává určitému objektu právní povahu samostatné, od pozemku, na němž se nachází, odlišné věci, a  citovaná dikce uváděná OZ se ve zvláštním právním předpisu nacházet výslovně nemusí? 

Prokura

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na oprávnění prokuristy při podepisování účetních výkazů:  je prokurista oprávněn k podpisu účetních výkazů (výkazy ZZ, Rozvaha) za právnickou osobu ?

Děkuji

Odškodnění úrazu dětí v MŠ

Dobrý den,
dotazuji se, prosím, na rozdíl při odškodnění úrazů dětí MŠ a ZŠ dle NOZ.

Děkuji.
S pozdravem

Jaroslav Štich

Změny v NOZ k prodeji domů

Dobrý den. Jaké jsou změny od 1.1. 2014, když koupím dům. Daně,/ z koupě, prodeje,daně z nemovitostí/.Děkuji

Actio Publiciana in rem

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na úpravu Publiciánské žaloby v NOZ. Je s touto žalobou spojen pouze § 1043 nebo s ní lze spojovat i § 1044? 
V důvodové zprávě se píše, že:
 "Kdo drží věc poctivě a oprávněně, má vůči všem, kdo mají slabší právo, stejnou
možnost žalovat, jakou má vlastník. Touto úpravou se rozšiřuje ochrana držby oproti obecné
úpravě posesorní ochrany, ovšem jen pro případ držby poctivé a oprávněné. Z praktických
důvodů se poskytuje obdobná ochrana i tomu, kdo má věc u sebe i z jiného právního důvodu

Témata poradny