Zakládací smlouva o.p.s.

Dobrý den, téma se týká zakladatelské smlouvy o.p.s., je vůbec možné ji měnit? a když ano v jakých případech? Zabýváme se sociální službou - ranou péčí, kterou máme registrovanou a dále máme v zakladatelské smlouvě dvě služby, které registrované nemáme. Můžeme je změnou vyjmout? Změna má být ověřena notářem? Dále máme v ve smlouvě vyjmenované členy správní rady, kteří se samozřejmě každé tři roky mění, pokud budu měnit zakládací smlouvu, mám tyto údaje aktualizovat? Děkuji za odpovědi.

— Dagmar Lanžhotská, I MY, o.p.s.

Odpověď:

Dobrý den,

zakladatelskou smlouvu je možné změnit, pokud to zakladatelská smlouva nevylučuje. O změně rozhodují zakladatelé, musí rozhodnout jednomyslně. Pro změnu zakladatelské listiny není nutný notářský zápis, podpisy zakladatelů na rozhodnutí o změně, musí být ověřené. Zúžení rozsahu poskytovaných služeb je určitě možné provést.. Složení správní rady (stejně jako údaje o zakladatelích, složení dozorčí rady a řediteli) je povinnou náležitostí zakladatelské smlouvy o. p. s. (viz ust. § 4 odst. 2 zákona č. 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech). Údaje v zakladatelské smlouvě byste tedy měli pravidelně aktualizovat. Jako podklad pro změnu zakladatelské smlouvy v tomto případě slouží rozhodnutí, na jehož základě se zapisované osoby staly členem orgánu (např. rozhodnutí zakladatelů o jmenování členů správní rady, rozhodnutí správní rady o jmenování ředitele atd.)., není třeba tento údaj v zakladatelské listině aktualizovat.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 1. 2. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz