Pronájem internetového portálu spolku

Dobrý den, chystáme se s kolegy založit spolek o 6 členech, jehož účelem je zejména osvěta a podpora profesionálního koučování. Osobně jsem před několika lety založila internetový portál, který mi technicky vytvořil manžel a jehož účel je stejný. Zatím jej provozuji jako OSVČ - vedlejší činnost. Portál je neziskový, ale je zde možnost placené reklamy. Protože to sama na rodičovské dovolené ale už nezvládám, chci do toho formálně zapojit nejbližší spolupracovníky-dobrovolníky právě založením spolku, jehož součástí by měl být i onen portál. 

A zde je mé dilema: Na jednu stranu na tom chci pracovat společně a klidně se o něj podělit s těmi, kdo na jeho rozvoji opravdu usilovně pracují, na druhou stranu se mi nechce převést mé a manželovo "dílo", které nás stálo spoustu času a energie "jen tak" na všechny členy spolku, kteří sice budou zřejmě pracovat, jak budou nejlépe umět, ale pokud to nebude zrovna placená práce (např. prostřednictvím dotace) budou tomu věnovat jen minimum času, tak jak je tomu v podstatě teď. Nezdá se mi ale fér, aby členové svou společnou prací rozvíjeli něco, co nepatří jim ani spolku. Jak to nejlépe vyřešit? Mohla byste mi něco doporučit?

Moc děkuji

Šárka Jurečková

— Šárka Jurečková

Odpověď:

Dobrý den paní Jurečková,

odpověď na Vaše dilema je částečně v názvu, kterým jste nadepsala svůj dotaz.

Dílo nepřevádějte ("na členy spolku" byste je ani převést nemohli, leda na spolek jako právnickou osobu), pouze je přenechte k užívání spolku.

Přenechat k užívání je můžete bezplatně (= výpůjčka) nebo za úplatu (= nájem).

Smluvní vztah mezi vámi (manželi Jurečkovými) a spolkem doporučuji upravit písemně.

S pozdravem

Mgr. Alena Hájková, advokátka

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz