Neaktivní pouze založený spolek

Dobrý den, jak bychom meli spravne postupovat v situaci, kdy v r. 2010 bylo zalozeno o.s. Rozruch a neprobehl zapis do rejstriku spolku. Nyni chceme spolek zaktivnit, ale jsme nova generace (nejsme tedy nikdo clen pripravneho vyboru). Ale se cleny pripravneho vyboru jsme v kontaktu. Navic je potreba zmenit i sidlo spolku a upravit nektere body stanov. Kdo toto muze provest?

Děkuji mnohoktát, Tereza B.

— Tereza Belková, ROZRUCH

Odpověď:

Dobrý den,

pokud spolek vznikl v roce 2010, pak už v rejstříku zapsaný je, jelikož se v roce 2014 registr bývalých občanských sdružení přesunul z Ministerstva vnitra (MV) na Ministerstvo spravedlnosti a všechny organizace, které MV evidovalo, jsou překlopené do spolkového rejstříku. Spolky měly povinnost svůj "překlopený" zápis upravit tak, aby byl v souladu s platným zněním občanského zákoníku a zákonem o veřejných rejstřících. Pokud jste tak neučinili, máte nejspíš status "neaktivní spolek".

Pokud spolek funguje a chcete pokračovat v činnosti, je nutné dát do pořádku zápis ve spolkovém rejstříku a doplnit dokumenty do sbírky listin. Pokud chcete měnit sídlo a stanovy, je potřeba postupovat dle vašich stanov. Jakmile váš příslušný orgán schválí změny, podáte návrh na změnu zápisu ve spolkovém rejstříku. Více informací najdete v této Poradně např. zde: http://poradna.crdm.cz/spolek/status-neaktivni-spolek-ve-spolkovem-rejstriku-2756.

Eva Beránková

Poslední revize: 14. 4. 2023

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz