Zápis členů kolektivního statutárního orgánu

Před koncem roku 2015 jsme na členské schůzi přizpůsobili stanovy našeho spolku NOZ a zvolili 3 nové členy výboru. Vzhledem k tomu, že jeden z nich odjel na další dobu do zahraničí, nestihl podepsat čestné prohlášení/souhlas se zápisem do spolkového rejstříku. Proto jsme podali návrh na zápis všech změn, které vyplynuly z rozhodnutí členské schůze, včetně zápisu 2 ze 3 členů výboru. Rejstříkový soud nám však ale odmítá zapsat ty dva členy s argumentem, že máme doplnit návrh také o toho posledního člena. V usnesení ale vyšší soudní úřednice svůj názor o žádný paragraf neopírá. Je přitom jasné, že jeho zápis bude muset zamítnout, protože ještě několik měsíců nebudeme schopni dodat jeho souhlas. Opravdu máme povinnost navrhovat všechny změny v zapisovaných údajích na jednom návrhu?
Vždyť NOZ stanovil pro zápis povinných údajů do rejstříku tříletou lhůtu, ale nepředepisuje povinnost tak učinit najednou...

— Vlasák

Odpověď:

Dobrý den,
souhlasím s uvedeným názorem. Zákon opravdu nepředepisuje, že zápis v rejstříku musíte doplnit najednou.
Doporučila bych odpovědět soudu, že pro zápis třetího člena statutárního orgánu zatím nemáte podklady, ale zápisu dvou zbývajících členů to nebrání, tak aby byl proveden zápis podle podaného návrhu. Pro úplnost uveďte i to, že návrh na zápis třetího člena statutárního orgánu podáte do konce zákonné lhůty tří let od účinnosti zákona č. 89/2012 Sb. občanský zákoník, a tak zápis vašeho spolku ve spolkovém rejstříku bude včas kompletní. .
Pokud se Vám podaří spojit se s vyšší soudní úřednicí napřed telefonem, zkuste to. Moje zkušenost je zatím taková, že pokud vyložíte situaci a předložíte logické argumenty, úřednice Vám vyjde vstříc a navíc se s ní ještě můžete domluvit jakou formou (jestli podáním námitek, odvolání, prostým dopisem....) jí nejlépe sdělit dané skutečnosti, aby na Vaší odpověď nemusela reagovat zamítnutím podaného návrhu (to by se mohlo stát, pokud by Vaše "odpověď" nebyla v souladu s procesními pravidly rejstříkového řízení, která stanoví zákon č. 304/2013 Sb. o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob - např. kdybyste nezareagovali v rámci zákonem stanovené nebo soudem poskytnuté lhůty...).

Kdyby se stalo, že soud Váš návrh i přesto zamítne, nezbyde než se odvolat.

S pozdravem
Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz