Pobočný spolek-fin.dary na transparentní účet

Dobrý den, na transparentní účet našeho pobočného spolku, jehož hlavní činností je setkávání rodin s jedinci s konkrétním postižením, vybudování pacientské sítě po ČR a SR, nepravidelně chodí finanč. dary od nám neznámých dárců. Musíme jako spolek mít každou částku podloženou darovací smlouvou, když ji dárce nevyžaduje? Pokud ano, prosím, na základě jakého právního předpisu jsme povinni tyto smlouvy vystavovat každému dárci?
Pokud bychom chtěli veřejnou sbírkou vybírat příspěvek na činnost např. dar za reklamní předmět (tašky, trička) je to veřejná sbírka nebo už podnikání? Kde bych našla právní úpravu této problematiky? Děkuji za zodpovězení mých dotazů. P.Klímová

— Pavla Klímová

Odpověď:

Dobrý den,
u darů byste měli být schopni prokázat, že jsou určeny na hlavní činnost spolku, nicméně smlouvy jako takové mít uzavřeny nemusíte. Prodej tašek a triček bych spíše považovala za tržby související s hlavní činností, tím se vyhnete povinnostem souvisejícím s veřejnou sbírkou a podnikáním. Nebo doporučuji využít servery darujme.cz, nebo hithit.com.

Ing. Marie Konečná
Ekonomka ČRDM

Poslední revize: 30. 4. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz