Povinnost vytvářet účetní závěrku

Dobrý den, pokud jsme zapsaný spolek s jednoduchým účetnictvím, který nemá v daném roce žádné zdanitelné příjmy, nemáme povinnost vytvářet účetní závěrku? Ani výroční zprávu? Nebo se má podat přehled o majetku a závazcích a přehled o příjmech a výdajích? Spolek jsme navíc převzali, je tam nějaká zpětná povinnost? Je tam v tomhle směru nějaká další povinnost, která mi potenciálně utekla?
Snažil jsem se to dohledat, ale našel jsem několik si navzájem odporujících interpretací. Předem moc děkuji, Michal Smetana

— Michal Smetana

Odpověď:

Dobrý den, účetní závěrku je povinné vytvořit a zveřejnit bez ohledu na výši příjmů. Účetní závěrka se v jednoduchém účetnictví skládá z přehledu o majetku a závazků a přehled o příjmech a výdajích. Povinnost zveřejnění se vztahuje pouze na přehled o majetku a závazcích. Povinnost výroční zprávy stanovuje Zákon o účetnictví, § 21 a § 20 - ve vašem případě mít povinnost nebudete. Povinnosti rozsahu jednoduchého účetnictví stanovuje vyhláška. 325/2015 Sb. Na finanční úřad je dobré oznámit, že máte pouze příjmy, které nejsou předmětem daně /případně příjmy od daně osvobozené a že z tohoto důvodu nepodáváte daňové přiznání.

Marie Konečná
ekonomka ČRDM

Poslední revize: 27. 2. 2018

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz