Rada k stanovám SVJ

Dobrý den,mám velkou prosbu.V tomto roce přecházíme od družstva na SVJ. Výborem a bývalým družstvem (které bude nadále zpravovat naše účetnictví ,jelikož předseda a výbor si to přejí)byly vypracovány nové stanovy,které obsahují 17stran.Myslím,že jsou dost chaotické a zavádějící.Neustálé dodatky k jednotlivým bodům a vyznat se v nich je dost těžké.Na prosincové schůzi byla schválena schůze na leden,kde se vyjádříme k bodům a budou nám vysvětleny a v únoru vypracovány opravené stanovy a schváleny,ale nic se nedělo.Třicátého března byla schůze a na dotaz,kdy se projednají stanovy,nám bylo řečeno,že jsou již schváleny výborem,že jsme se měli ozvat písemně.Ve stanovách je dost sporných bodů,ale nikde se nemohu dopídit zda jsou v souladu s listinou základních práv a svobod.Přikládám vypracované stanovy bývalým družstvem a výborem..Moc Vám děkuji za odpověď a radu.Zajanová

— Jaroslava Zajanová, vlastník bytu SVJ Děčín IX

Odpověď:

Dobrý den,
posouzení souladu stanov SVJ s listinou základních práv a svobod přesahuje možnosti tohoto webu. S žádostí o provedení analýzy tohoto druhu se prosím obraťte na advokáta nebo osobu práva znalou.
Postup změny stanov Vašeho SVJ podle našeho názoru nebyl rozhodně v souladu se zákonem. K podání návrhu na prohlášení neplatnosti rozhodnutí o změně stanov už ale pravděpodobně nebude zachována lhůta, proto s tím půjde jen těžko něco dělat, ale další změnu stanov můžete kdykoliv navrhnout na projednání členskou schůzí a členská schůze se Vaším návrh bude muset zabývat.
Mgr. Alena Hájková

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz