Přehled legislativy pro pořádání příměstských táborů

Úvodem pro jistotu vymezím, co se pro účely tohoto článku pojmem „příměstský tábor“ rozumí. Příměstským táborem je nejčastěji celodenní hlídání dětí po dobu jednoho týdne, kdy program v jednotlivých dnech bývá (ale nemusí nutně být) programově propojen a probíhá od ranních do odpoledních hodin. Děti mají v místě konání tábora během dne zajištěné stravování, ale nepřespávají tu. V určitou hodinu si je vyzvedne rodič nebo jiná oprávněná osoba a jdou domů.

Dotazy k tématu

Povinnost školení hlavní vedoucí táborů (výchovně rekreační tábor)

Dobrý den,
naše organizace se v létě rozhodla pořádat výchovně rekreační tábor pro děti z naší cílové skupiny (náhradní rodiny).
V povinnostech spadáme pod zákon 258 /2000 sb. a musíme splnit podmínky jako zotavovací akce.
Je povinnost, aby hlavní vedoucí výchovně rekreačního tábora měl školení pro hlavní vedoucí táborů vedené některou z organizací, která má od MŠMT k tomuto mandát?

Kurz

Dobrý den,
jako spolek připravujeme formu příměstského tábora, kde bychom děti učily různé sportovní aktivity (cyklo, inline, plavání). Je možné v propagaci tábora použít pojmy kurz, výuka a je nutné mít na všechny aktivity certifikované instruktory? Děkuji.

dotace od MŠMT

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné využít dotace od MŠMT na pořádání příměstského tábora a za jakých podmínek. Děkuji, Jarmila Kubáňová

Dítě s ADHD na pobytové zotavovací akci

Dle § 9 zákona č. 258/2000 Sb. se dítě zotavovací akce může účastnit pouze za podmínky, že předloží posudek o zdravotní způsobilosti (příloha č. 3 vyhl. 106/2001 Sb.), kde jsou pediatrem uvedeny údaje o očkování, alergiích a užívaných lécích.
Ráda bych se zeptala, jaký je postup v případě psychiatrických diagnóz (ADHD), resp. zda jsem jako rodič povinna informovat o této diagnóze organizátory zotavovací akce.
Předem děkuji za vyjádření. Málková M.

Co má splňovat tábor?

Dobrý den,
letos poprvé pořádám tábor pro 30 dětí. Co vše musím splňovat? Musí se pobyt hlásit na hygienu?

Děkuji,
Vašinová

příměstské tábory

Dobrý den,chtěla bych provozovat přímestský tábor a zajímalo by mě, jestli jestli osoba která bude pečovat o děti musí být nějak školená, nebo musí mít pedagog. vzdělání??
A o kolik dětí ve věku od 6 do 10 let může jedna dospělá osoba pečovat???
Za odpověď předem moc děkuji.
S pozdravem Klára L.

smlouva na zprostředkování tábora

Dobrý den,

náš spolek by měl na základě dohody uspořádat tábor pro odborový svaz. Měli bychom spolu uzavřít smouvu o zprostředkování tábora.
Chtěla jsem se zeptat, zda nemáte nějakou vzorovou smlouvu, podle které bychom se mohli řídit?

Děkuji

příměstský tábor

Dobrý den,
je dáno, kdo může příměstské tábory organizovat? Jsou to fyzické osoby, spolky nebo o.p.s.?
Co se týká legislativy táborů, pro příměstský tábor také platí lehátka a jedno umyvadlo na 5 dětí? Musí mít odpovědná osoba pedagogické vzdělání nebo stačí zdravotnické minimum?
Musí se tábor hlásit na hygienu nebo na jiný úřad?
Moc děkuji za opověď a Váš čas. Blanka Netíková

Více dotazů na letní tábor

Dobrý den,
v letě chystáme svůj první dětský sportovní tábor a zajímalo by nás pár
otázek. Byli bychom rádi, kdybyste nám na ně odpověděli.
1. Kolik dětí může mít na starost jeden dospělý plnoletý dohled/vedoucí
oddělení? Například: jeden dospělý má na starost 15 dětí, 12, 20.
Existuje vůbec nějaká vyhláška ohledně této věci? Nebo je to záležitost
provozovatele tábora?
2. Může mít hlavní vedoucí tábora na starost také např. těch 10 dětí?
Myslíme tím jako Oddílový vedoucí. Nebo hlavní vedoucí fakt slouží čistě

Co je třeba, když chci pořádat příměstský tábor?

Dobrý den,

jsem univerzitně vzdělaná učitelka, aprobace 1. st. ZŠ. Pracuji ve školství 4 roky. Ráda bych o prázdninách připravila příměstský tábor pro děti ve věku od 4 - 10 let. Mé dotazy jsou:
1. Musím mít kurz hlavního vedoucího?
2. Nemám přehled o jakou službu se jedná, o jaký živnostenský list mám požádat?
3. Musím tábor ohlásit na hygien. stanici?
4. Kdybych chtěla jeden týden připravit pro děti z dět. domovů, mohu požádat o dotaci? Jde to vůbec pro letošní rok?

Děkuji a přeji pohodové dny

Zuzana Faldýnová

Můžou děti na táboře pomáhat s vařením?

Dobrý den chtěla bych se zeptat ohledně situace tábora kdy vše co se týče sociálních věcí , spaní ve stanech, programu dětí atd..... je zabezpečeno dle regulí. Ve zděné budově místnost na skladování potravin, lednice, přípravna.... Jde nám o to že bychom chtěli děti dovést k dovednostem a seberealizaci se o sebe postarat co se týče jídla.Jídelna zabezbečena, snídaně formou rautového stolu dětem k jejich chuti (čaj, pečivo, salám, sýr,máslo, marmeláda, paštika, jogurt, músli........)

požadavek na kvalifikaci vedoucích/instruktorů

Naše společnost se chystá pořádat outdoorové vzdělávací akce pro děti a mládež od 10ti do 20ti let. V rámci těchto akcí, které jsou pořádány v přírodě mimo školu, časově maximálně do 5ti dní, se často organizují activity jako jízda po řece na lodích, jízda na koních, nenáročné horolezení, atd. Zajímalo by mě, jaké jsou požadavky na vedoucí/instruktory (vzdělání, počet, atd.) a jaké další zákony/předpisy které je potřeba pohlídat a dodržovat.

Děkuji za odpověď

Pavel Vejmola

Školení zdravotníka zotavovacích akcí

Dobrý den, žádám vás o radu. Jezdím na letní dětské tábory jako zdravotník, ale poslední školení co se týče hygienických požadavků jsem absolvovala již před několika lety. Vzhledem k tomu, že jsou od minulého roku změny v legislativě, hledám školení...poradíte prosím...
Moc děkuji Janoušková

Tábor pro více než 30 dětí do 15let, ale méně než 5 dní

Dobrý den. Prosím o radu když budeme na táboře mit cca 60deti pod 15let ale budeme mít pobyt do pěti dni tak to není potřeba nahlasovat jako tábor? A jak se prosím pocitaji dny kdyz přijíždíme po obědě v neděli a vracíme se take po obědě v pátek .Prosím o odpověď,děkuji moc

Kde získat akreditaci hlavní vedoucí tábora?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak můžu získat oprávění hlavního vedoucího tábora. Mám vystudované magisterské studium obor pedagogika volného času. V současné době jsem v domácnosti se čtyřmi vlastními dětmi. V loňském roce jsem byla na skautském táboře jako vedoucí dívek. Děkuji, Lucie Švehlová

Pobytová akce pro děti do 18 let

Dobrý den,neustále se mluví o zotavovacích akcích pro děti do 15 let,je ale možné tuto hranici rozšířit a dělat akci i pro děti do 18 let? Například sportovní soustředění? Děkuji za odpověď.

ZZO - podávání inzulínu

Dobrý den, prosím, může osoba, která má platný průkaz zdravotníka zotavovacích akcí, pravidelně aplikovat diabetickým dětem v MŠ nebo ZŠ inzulín?
Děkuji.

Pořádání letního pobytového tábora pro děti

Dobrý den,

Chtěly bychom uspořádat pobytový tábor pro děti 6 - 10 let.

Obě pracujeme s dětmi celoročně ve školní družině.

Předpokládaly jsme, že se nás bude týkat pro tento účel živnostenské oprávnění v oboru "Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti".

Na živnostenském úřadu nám však bylo sděleno, že se mýlíme a musíme založit cestovní kancelář a pojistit ji proti úpadku.

dětský tábor - zotavovací akce

Dobrý den, rád bych se touto cestou informoval, jestli je v povinnostech provozovatele informovat rodiče o skutečnosti, že z celkového počtu 80 dětí je třicet dětí z Klokánku, které přirozeně svým projevem a sociálním zázemím se více odlišují od dětí z úplných nebo částečných rodin. Dále, jak je možné, že děti ve věku 5 a 7 sdílí pokoj s jinými dětmi bez souhlasů rodičů. Moje zkušenost: naše děti v pokoji s romskou holčičkou, která je oba neustále fyzicky a slovně napadala. Obě jinak veselé děti přijeli vystrašené a uplakané. Podotýkám, že to byla jejich první tábor.

Cizinec na táboře

Dobrý den,

jmenuji se Petr Mališ a budu vedoucí skautského letního tábora. Mám na Vás prosbu/dotaz.

Přišel mi email od jedné paní z Portugalska, která pochází z ČR ale momentálně bydlí trvale v Portugalsku. Její syn Ian pojede o prázdninách do České republiky za prarodiči a tak nás poprosila, jestli by se mohl zúčastnit skautského tábora tady u nás. Ian chodí do skautu v Portugalsku, umí plynule česky a má České i Portugalské občanství. 

Potvrzení způsobilosti

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jak je to s potvrzením způsobilosti práce s dětmi v roce 2016. Jakou má platnost potvrzení od data vystavení lékařem a zda ho musejí mít i pedagogičtí pracovníci? Děkuji.

Příměstský tábor

Pořádáme příměstský tábor poprvé.Je to 1xtýden v červenci a 1x týden v srpnu.Jelikož jsme nenašli žádnou pořádnou odpověd v dostupné legislativě, mám několik organizačních dotazů.
1. Musíme provoz tábora někde ohlásit??
2. Stačí nám běžné pojištění odpovědnosti nebo je dobré sjednat specialně zaměřené na práci s dětmi
3. Musí mít vedoucí vzdělání zaměřené na práci s dětmi??
4. Musí být trvale přítomen zdravotník?? ( máme plně vybavenou lékarničku)

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz