Jak se správně řeší výskyt nemocného dítěte na táboře, komunikace zdravotník-rodič

Dobrý den! Syn (10let) onemocněl na 14ti denním táboře virovým zánětem hltanu. Zdravotnice jej odvezla na pohotovost, kde doporučili podávat antipyretika na horečku a 3x denně dávat zapařovací obklad a kloktat. Přestože se to stalo v polovině tábora a syn měl teploty a byl virulentní, nikdo nás-rodiče, o jeho stavu neinformoval, ani po nás nepožadoval jeho převzetí do domácí péče. Až po skončení tábora (kdy byl syn stále hlasově indisponovaný, silně zahleněný a s rýmou, tj. nedoléčený) mi zdravotnice předala lékařskou zprávu z pohotovosti. Je tento postup zákonný, nebo alespoň obecně platný? Stejným virem se nakazilo na táboře celkem 9 dětí a všechny byly ponechány v prostorách tábora. Přijde mi to zvláštní... a nezodpovědné - jak ve vztahu k dětem, tak ve vztahu k rodičům.

— Alexandra Hochmanova, Hochman and Partners, s. r. o.

Odpověď:

Dobrý den,

situace, kterou popisujete, tj. virové onemocnění dítěte na táboře (jednoho nebo dvou), není nijak neobvyklá. Provozovatel tábora by měl mít pro tyto případy vybavený tábor „marodkou“ – tedy izolovaným pokojem, chatkou, stanem, který bude dál od ostatních obytných prostor, aby bylo co nejlépe eliminováno nebezpečí nákazy ostatních účastníků tábora. Postup provozovatele v konkrétních případech onemocnění dětí na táboře však není nikde stanoven a je zcela na posouzení situace provozovatelem, pochopitelně s přihlédnutím k vyjádření lékaře, který dítě ošetřoval nebo k vyjádření zdravotníka, který o dítě (děti) na táboře pečuje.

Za nezákonný tedy postup provozovatele tábora, na kterém byl Váš syn, rozhodně označit nelze. Pro posouzení, zda byl zvolený postup provozovatele nejlepší možný, nám chybí kompletní informace. Z informací, které uvádíte, bychom se přiklonili k závěru, že nešlo o postup zcela v zájmu dětí – jak nemocných, tak těch zdravých. V příštím roce bychom zvážili domluvit se s provozovatelem na přesnějších podmínkách toho, kdy Vás případně informuje o nepříznivém zdravotním stavu dítěte i v situaci, kdy nelze jednoznačně indikovat, že jde o stav, který vyžaduje, abyste dítě převzali do domácí péče. Považujeme také za velmi pravděpodobné, že letošní zkušenosti s nemocností dětí na táboře provozovatel v příštích letech zúročí a svůj postup podle potřeb dětí upraví.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 30. 8. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz