Pracovní volno bez náhrady mzdy

Dobrý den, mám dotaz na pracovní volno bez náhrady mzdy v době konání tábora pro vedoucí. Dříve bylo ošetřeno Vyhláškou č. 18/1991Sb . Supluje něco tuto vyhlášku??
Děkuji

— Jana Kučerová, Sokolská župa Budečská

Odpověď:

Dobrý den,

dnes to upravuje zákoník práce.

Definice je upravena zákoníkem práce ustanovení § 203 odst. 2 písm. h): Pracovní volno pro jiný úkon v obecném zájmu zaměstnanci k činnosti vedoucích táborů pro děti a mládež, jejich zástupců pro věci hospodářské a zdravotní, oddílových vedoucích, vychovatelů, instruktorů, popřípadě středních zdravotnických pracovníků v táborech pro děti a mládež; přísluší pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu, nejvýše však 3 týdny v kalendářním roce, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele, a za podmínky, že zaměstnanec nejméně po dobu 1 roku před uvolněním pracoval soustavně a bezplatně s dětmi nebo s mládeží. Podmínka soustavné a bezplatné práce se nevyžaduje, jde-li o tábory pro zdravotně postižené děti a mládež. 

Více informací najdete v článku zde: http://www.adam.cz/clanek-2015070078-jak-vyresit-volno-na-tabor-pro-pracujici-vedouci.html.

Eva Beránková

 

 

Poslední revize: 28. 2. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Témata poradny