Musíme podávat daňové přiznání?

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat jak je to s podáváním přiznání z příjmu u těchto spolků. Vedeme daňovou evidenci.....Jako příjmy máme příspěvky, výdělek z plesu, výjimečně finanční dar.
Jinak to máme zavedené tak, že pokud se jezdí na výlety, kupuji se učebnice a pod., tak se vloží vybrané peníze od žáků do spolku a pak se ta akce proplatí jako za SRPS. Je tento postup správný ?
Děkuji za odpověď

Kalousková

— Kalousková Vlasta, SRPS ZŠ Jevíčko

Odpověď:

Dobrý den,
předpokládám, že položené dotazy se všechny týkají zmíněného SRPŠ.
Podle ustanovení § 38mb zákona o daních z příjmů právnických a fyzických osob v aktuálním znění (dále jen "zákon") nemusí daňové přiznání k dani z příjmu právnických osob podávat jen ten poplatník-spolek, který má za zdaňovací období jen příjmy od daně osvobozené, příjmy, které nejsou předmětem daně nebo příjmy, které se daní srážkovou daní + zároveň není povinen za dané období zúčtovat nevyčerpanou úsporu podle § 20 odst. 7. zákona.
Osvobozené příjmy jsou upraveny § 19 zákona (členské příspěvky podle stanov spolku), příjmy, které nejsou nepředmětem daně pro spolky (spolek je veřejně prospěšným poplatníkem) upravuje § 18a odst. 1 zákona (dotace, příspěvek, podpora a jiná obdobná plnění z veřejných rozpočtů).
"Vložení" vybraných peněz do spolku je principielně asi v pořádku, otázka je jak peníze zaúčtujete, aby nešlo o příjem podléhající dani z příjmů - abyste udrželi stav, kdy spolek není povinen podávat daňové přiznání.
Věc ale nelze bezezbytku vyřešit obecně, musíte věc zkonzultovat s účetní, abyste získali doporučení pro jednotlivé účetní případy.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 31. 5. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz