Ústav - zakládací listina notářským zápisem

Dobrý den, zvažujeme založení ústavu. NOZ v některých ustanoveních odkazuje na ustanovení o nadacíh. Lze z toho dovolit, že zakládaní listina ústavu musí mít formu notářského zápisu (viz § 309 odst. 4 NOZ) ?  Nebo stačí si sepsat zakladatelskou jistinu sami a podepsat zakladatelem? Musí být podpisy ověřené, nebo stačí normální? Podpis na formuláři na zápis do rejstříku pak musí být oveřen, to už vím a mám zkušenost.  Děkuji Kára Toušková

— Klára Toušková, Hodba na perutich

Odpověď:

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že založení ústavu je upraveno zvláštním ustanovením NOZ (§ 405), ustanovení o založení nadace se na ústav nepoužije. Obdobné užití ustanovení o nadaci připadá v úvahu jen v případě, že zákon nemá zvláštní ustanovení pro ústav.

Zakládací listina ústavu tedy nemusí mít formu veřejné listiny.

Zákon nestanoví, že podpisy zakladatelů ústavu na zakládací listině musejí být ověřené. Stačí tedy neověřené podpisy na zakládací listině a ověřený podpis na návrhu na zápis do rejstříku.

Dejte si záležet, aby zakládací listina vašeho ústavu obsahovala všechno, co byste v budoucnu mohli potřebovat (např. určení osoby, která nabude práva zakladatele, pokud zakladatel nemůže rozhodovat - viz. § 406 odst. 2 a další) k řešení vnitřních záležitostí ústavu.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 7. 8. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz