Zaměstnanci ústavu

Dobrý den,
 může být zakladatel ústavu, nebo ředitel ústavu či člen dozorčí rady současně v ústavu zaměstnán?
Velice děkuji za odpověď.
Hrubý J.

 

— Hrubý, ústav

Odpověď:

Dobrý den, zakladatel spíše ne, člen správní nebo dozorčí rady ne.

Zakladatel spíše ne, a to z podstaty svého postavení - jestliže ústav založím - rozhoduji co se bude a nebude v ústavu dělat, když mám jako jediný oprávnění měnit zakladatelské právní jednání (zakládací listinu), jmenuji a odvolávám členy správní rady a vlastně i rozhoduji o jejich odměně, můžu jen stěží vykonávat pro ústav práci v podřízeném postavení zaměstnance. Zákon nevylučuje, aby byl zakladatel zaměstnancem ústavu, rozhodně jím ale nemůže být ve vztahu k výkonu pravomocí zakladatele ústavu - tedy např. nelze, aby měl jako předmět pracovní činnosti uvedeno, že např. jmenuje členy správní rady. Taková pracovní smlouva by byla neplatná, protože tuto pravomoc nemůže zakladatel vykonávat v podřízeném postavení zaměstnance ústavu. Pokud by ale ústav např. vyvíjel léčiva a zakladatel by se věnoval vývoji a výzkumu léčiv, myslím, že by tuto práci mohl vykonávat pro ústav jako jeho zaměstnanec. I tak bych ale považovala pracovně-právní vztah mezi zakladatelem a ústavem za výjimečný jev. Zaměstnancem by pak mohl být pouze za předpokladu, že nebude členem správní nebo dozorčí rady.

Členové správní a dozorčí rady nemohou být zaměstnanci ústavu, protože to vylučuje zákon - § 418 odkazuje co do podrobností zákonné úpravy na ustanovení o nadacích a zde v § 363 (pro správní radu) a § 369 (pro dozorčí radu) se vylučuje, aby se členem těchto orgánů stal zaměstnanec ústavu.

Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 13. 10. 2016

Komentář

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, zda se §363 vztahuje i na dohodu o provedení práce. Jde mi o to, zda je možné, aby člen správní rady, zároveň i zakladatel, mohl mít dohodu o provedení práce. Je to možné?
Děkuji předem za odpověď.

Šimon Mayer (neověřeno)

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že § 363 zapovídá pro člena správní rady zaměstnanecký poměr a DPP je institutem „dohody mimo pracovní poměr“ ve smyslu zákoníku práce, je DPP v tomto případě možná. Byť ani takový vztah není z pohledu nezávislosti člena správní rady žádoucí.

AK Mgr. Alena Hájková

Sekretariát ČRDM

In reply to by Šimon Mayer (neověřeno)

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Napiště slovo "Poradna"

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz