Vedlejší výdělečná činnost

Dobrý den,
Zakládám spolek (SRPŠ) a napadlo mě že v rámci kreativních akcí budeme s dětmi vyrábět nějaké výrobky, které následně budeme nabízet na prodej, řekněme 1-2x do roka. Výdělek půjde na hlavní účel spolku, tedy dětem.
Musím toto uvést ve stanovách? Je to vedlejší výdělečná činnost? Potřebuji živnostenské oprávnění. Potřebuji eet? Je možné výrobky nabízet způsobem, že lidé by nám dali dobrovolný dar, ve výši dle vlastního uvážení? Jednalo by se stále o prodej?
Děkuji za odpověď.

— Petra Polochová, Klub rodičů

Odpověď:

Dobrý den,

v tomto případě by se mělo jednat o nahodilou komerční činnost spolku, kdy se nejedná o podnikání a tato činnost může být vykázána v rámci hlavní činnosti spolku a není třeba živnostenské oprávnění. Je třeba si dávat pozor na četnost tohoto prodeje, protože pokud by dosáhl většího počtu ročně, jednalo by se již o činnost vedlejší – hospodářskou a živnostenské oprávnění by bylo na místě. Rozlišení najdete zde: http://poradna.crdm.cz/index.php/ucetnictvi-spolku-danove-priznani-spolku-vedlejsi-hospodarska-cinnost-spolku/nahodila-komercni. V souvislosti s EET je třeba uvést, že podle ustanovení § 12, odst. 3 písm. h) zákona č. 112/2016 Sb., o evidenci tržeb jsou tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti veřejně prospěšných poplatníků tedy i spolků, vyloučeny z evidence tržeb.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 29. 1. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz