Živnostenské oprávnění a vedlejší činnost spolku

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na souvislost živnostenského oprávnění a vedlejší činnosti spolku, konkrétně, zda - li může spolek získat živnostenské oprávnění bez zřízené vydlejší činnosti a jaké jsou jeho povinnosti po jeho získání?
Registrace na finančním úřadu proběhla po vzniku entity jako PO, je nutné chodit ohlašovat i vznik živnostenského oprávnění?
Předem děkuji za odpověď.

— Denisa Štýblová

Odpověď:

Dobrý den,

z dotazu úplně nevyplývá, co je míněno „zřízením vedlejší činnosti“, ale obecně lze říci, že uvedení vedlejší činnosti spolku do stanov spolku není podmínkou výkonu vedlejší činnosti spolku. Možnost provozovat vedlejší činnost (k podpoře činnosti hlavní nebo k hospodárnému využití majetku) náleží spolku ze zákona, tuto možnost lze tedy stanovami omezit nebo vyloučit, ale pokud není učiněno ani jedno z toho, tato možnost je pro spolek zachována.

Dále je možno uvést, že živnostenské oprávnění bude spolku vydáno při splnění zákonných podmínek podnikání jako každé jiné právnické osobě. A až na základě vyřízeného živnostenského oprávnění spolek nechá zapsat předmět vedlejší hospodářské činnosti do spolkového rejstříku. K potřebě živnostenského oprávnění pro spolek více zde: http://poradna.crdm.cz/zalozeni-spolku/potrebujeme-na-vedlejsi-cinnost-zivnostensky-list-257.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 18. 6. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Témata poradny

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz