Vedení účetnictví od založení spolku

Dobrý den,
jsme zapsaný spolek, rejstříkový soud nám doručil s datem 26.10. oznámení o zápisu a v dopise přiděluje IČ. Je 7.11. a zatím nejsme uveřejněni v rejstříku (banka nám proto nemůže založit účet). Můj dotaz zní: Můžeme mít v účetnictví již doklady (spolek již zahájil činnost a má své náklady) s daty od 30.10., ikdyž nejsme uveřejněni v rejstříku spolků, ale IČ již máme?
Děkujeme

— Pavel Šimeček, Kultura pro děti

Odpověď:

Dobrý den,
za spolek stejně jako za všechny právnické osoby lze jednat už před založením – viz. § 127 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů. V účetnictví tedy můžete mít i prvotní doklady s datem před zápisem spolku ve veřejném rejstříku, jen musíte do tří měsíců od zápisu spolku do rejstříku sepsat seznam jednání, která byla za spolek před vznikem učiněna a jejichž účinky spolek přebírá (např. Uzavření nájemní smlouvy, kupních smluv – nákup materiálu, apod.). Seznam podepíše za spolek člen statutárního orgánu oprávněný jednat navenek a uložíte ho k dokladům a dokumentům o činnosti spolku.
AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 19. 12. 2017

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz