Musí mít ústav zaměstnance?

Dobrý den, plánuji založení ústavu, nicméně tento by alespoň v začátcích neměl žádné zaměstnance - pouze ředitele a členy správní rady (+ dobrovolníky pro práci v terénu), přičemž všichni by činnost vykonávali bez jakékoliv odměny. Je to takhle možné, nebo je potřeba aby v rámci ústavu působily alespoň nějaké osoby v něm zaměstnané?
Děkuji a přeji pěkný den.
Petr Rozehnal

— Petr Rozehnal

Odpověď:

Dobrý den,

ústav není „nucen“ mít zaměstnance. Ani na začátku ani v průběhu existence ústavu zákon neukládá podmínku osob v zaměstnaneckém poměru k ústavu. Pokud ústav splňuje zákonné podmínky pro svůj vznik, tedy podmínky § 405 a násl., občanského zákoníku, může svou činnost provozovat bez nutnosti mít zaměstnance, například prostřednictvím dobrovolníků, osob vykonávajících činnost na základě dohod dle zákoníku práce atd.

AK Mgr. Alena Hájková

Poslední revize: 26. 7. 2019

Komentář

Přidat komentář

Povinné, nezobrazí se.

Ochrana proti spamu.

Nenašli jste odpověď?

Prohledali jste všechna témata a stále nemůžete najít odpověď na svoji otázku?
Zkuste položit dotaz.

Položit dotaz